Spotkanie autorskie: Święto Rękawki – od słowiańskich obrzędów do nowożytnej tradycji

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 22 maja 2024, 18:00

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na spotkanie autorskie wokół nowo wydanej książki Ewy Kubicy-Kabacińskiej Święto Rękawki – od słowiańskich obrzędów do nowożytnej tradycji.

Napisana na zlecenie Centrum Kultury Podgórza książka miała premierę podczas tegorocznej edycji Rękawki, która odbyła się 2 kwietnia pod kopcem Krakusa. Natomiast promujące to wydawnictwo spotkanie z udziałem autorki książki odbędzie się 22 maja o godz. 17.30 w Bibliotece Kraków (Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2).

Jaka była geneza obchodów Rękawki, jak wyglądało życie w Krakowie i okolicach w czasach, gdy kształtowały się te obrzędy, co musiało się stać, by w ciągu stuleci prawie zupełnie zapomniano o rodowodzie i zadusz­nym charakterze tego święta, a także jaki wysiłek został włożony w jego zrozumienie i odrodzenie – o tym właśnie opowiada ta książka.

To unikat na rynku wydawniczym. Takiego kompendium, zbierającego w jednym miejscu najważniejsze informacje i naukowe fakty dotyczące genezy, początków i ewolucji tego wyjątkowego święta dotąd nie było. Co więcej, autorka prowadzi czytelników przez wszystkie historyczno-archeologiczne meandry tego zagadnienia w sposób niezwykle ciekawy i przystępny, sprawiając, że podróż w czasie okazuje się być możliwa. Sięgając po tę pozycję nie zawiodą się zarówno Ci już zafascynowani fenomenem Rękawki jak i wszyscy, dla których to temat zupełnie nowy i nieznany – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Spotkania autorskie poprowadzi Joanna Pieczonka z Centrum Kultury Podgórza. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Ewa Kubica-Kabacińska – archeolog, pracownik naukowy Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Jej zainteresowania skupiają się głównie na średniowiecznym i nowożytnym osadnictwie oraz architekturze. Kierowała licznymi badaniami archeologicznymi m.in. kościołów i towarzyszących im cmentarzy w Krakowie-Ruszczy, Prandocinie, Kątach Starych, gm. Słomniki, gm. Stopnica, a także licznych obiektów w obrębie zespołów staromiejskich Krakowa i innych miast, np. Ostrołęki czy Żor. Jest autorką opracowań oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych, dotyczących głównie wczesnośredniowiecznej architektury monumentalnej, średniowiecznej i nowożytnej ceramiki małopolskiej, jak również wczesnośredniowiecznego osadnictwa na terenie Krakowa w jego obecnych granicach administracyjnych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<