„Nowohucianie o Polsce Ludowej”. Spotkanie autorskie z Agnieszką Chłostą-Sikorską

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 15 maja 2024, 18:00

Cafe NOWA Księgarnia serdecznie zaprasza na spotkanie z Agnieszką Chłostą-Sikorską, autorką książki „Nowohucianie o Polsce Ludowej”, które poprowadzi Ryszard Kozik.

O PUBLIKACJI:

Książka „Nowohucianie o Polsce Ludowej” dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej to efekt „Podwieczorków w Muzeum” organizowanych przez Muzeum PRL-u (obecnie Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa). W trakcie spotkań autorka książki rozmawiała z mieszkańcami Nowej Huty o życiu codziennym w Polsce Ludowej. Każdy rozdział (poświęcone są m.in.: dzieciństwu, edukacji, pracy zawodowej, kuchni i pustym półkom, modzie, czasowi wolnemu) rozpoczyna wstęp autorki. Całość układa się w uniwersalną opowieść o życiu w PRL-u, dopełnioną wspomnieniami mieszkanek i mieszkańców Nowej Huty. Fragmenty historiograficzne mające stanowić impuls do wspomnień nowohucian stały się narzędziem wyjaśniania realiów politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych tego okresu. Monografię ilustrują fotografie Roberta Kosieradzkiego oraz Henryka Hermanowicza. Wydawcami książki są Muzeum Krakowa oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

O AUTORCE:

Agnieszka Chłosta-Sikorska – profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie kieruje Instytutem Historii i Archiwistyki. Absolwentka tej uczelni. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z najnowszą historią Polski, powojennymi dziejami Krakowa oraz historią Nowej Huty. Zajmuje się również dydaktyką historii i wos ze szczególnym uwzględnieniem przemian w edukacji historycznej i społecznej. Jest autorką monografii „Między propagandą a rzeczywistością. Mieszkanki Nowej Huty w latach 1956–1970” (Kraków 2019) i „Kraków i jego mieszkańcy 1945-1947” (Kraków 2016) oraz wielu artykułów naukowych związanych m.in. z historią PRL oraz edukacją. Współpracuje z wieloma innymi instytucjami naukowymi w kraju i za granicą.

Księgarnia jest dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Dodatkowych informacji nt. dostępności można uzyskać mailowo: cafe@nowaksiegarnia.pl.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<