„Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 15 maja 2024, 18:00

Nie ma lepszego miejsca do mówienia o (po)żydowskim niż samo serce krakowskiej dzielnicy Kazimierz, która koncentruje życie kulturalne i religijne krakowskich Żydów od niemal XV wieku! Wydawnictwo Znak Koncept i JCC Krakow serdecznie zapraszają na spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz dotyczące jej najnowszej książki „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie JCC Krakow w sali na trzecim piętrze. Podczas wydarzenia będzie można zakupić książkę.

O książce:

Jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie?
Od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera, przez kaliskie lalki szirlejki, aż do koszernych pierników toruńskich – autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie.

W żadnym innym języku nie ma tego słowa. W niemal żadnym innym kraju nie ma tego zjawiska. I nigdzie się tak bardzo nie milczy o pożydowskim jak w Polsce – kraju, w którym bardziej niż w jakimkolwiek innym należałoby o nim mówić. Agnieszka Dobkiewicz prowadzi czytelników śladami rozmaitych pożydowskich miejsc, przedmiotów, wspomnień i spraw i odkrywa przed nimi nieznane karty historii Polski. To nie powinno dziwić: wszak Polska jest najbardziej może pożydowska i żyje w niekończącej się traumie tej niekończącej się nieobecności.

Konstanty Gebert

Agnieszka Dobkiewicz – pisarka, reportażystka i dziennikarka związana z Dolnym Śląskiem. Promuje historię regionu, który jest wyjątkowym miejscem stylu kilku kultur i narodów. Z pasji do historii powstała Fundacja Idea, którą kieruje i która zajmuje się właśnie promocją historii i dziedzictwa kulturowego. Fundacja wydaje m.in. „Świdnicki Portal Historyczny”. W 2020 roku w wydawnictwie Znak Horyzont wydała swoją pierwszą książkę „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”, która została przetłumaczona na język czeski. W 2021 roku w tym samym wydawnictwie została wydana jej druga książka – „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła”, która także jest przygotowywana do wydania za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<