Korowód Nowohucki 2024

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 25 maja 2024, 15:00

Korowód Nowohucki powraca na ulice Nowej Huty! Jak co roku ulicami dzielnicy zawładnie barwny przemarsz upamiętniający postaci, bez których Nowa Huta nie byłaby tym, czym jest. Tym razem będziemy celebrować szalone lata siedemdziesiąte! Już dziś poszukajcie w szafach i na strychach kwiecistych sukienek i spodni dzwonów, okularów lenonek i wszystkiego, co kojarzy się wam z tą dekadą, i chodźcie z na Korowód!

Korowód Nowohucki to cykliczne wydarzenie organizowane przez Ośrodek Kultury Norwida. Raz do roku na ulice Nowej Huty wychodzi kolorowy tłum, który przy dźwiękach muzyki,
kultywuje pamięć o najważniejszych postaciach związanych z historią, herstorią i kulturą dzielnicy. Jego bohaterami i bohaterkami są m.in. urbanista Tadeusz Ptaszycki, murarz Piotr Ożański, reżyserka Krystyna Skuszanka, legendarna Wanda czy malarz Jan Matejko. Poprzednia edycja Korowodu dedykowana była kobietom Nowej Huty. Na trasie przemarszu można było spotkać kelnerki, murarki, matki, aktorki i pisarki nowohuckie, w tym Martę Ingarden, Irenę Pać-Zaleśną, przodowniczkę Zofię Włodek ze swą brygadą murarską czy piękne kelnerki ze Stylowej. Całość nawiązywała do klimatu lat sześćdziesiątych. W tym roku Korowód znów rusza spod Ośrodka Kultury Norwida na os. Górali, by znowu zawładnąć dzielnicą! Będzie wesoło, hucznie, muzycznie! Mile widziane stroje z epoki! Odkrywajmy nowohuckie lata siedemdziesiąte!

Korowód Nowohucki rozpoczniemy przed Ośrodkiem Kultury Norwida (os. Górali 5), by następnie przejść ul. Stefana Żeromskiego – aleją Róż – placem Centralnym – aleją Solidarności – ul. Andrzeja Struga – aleją Róż – ul. Ignacego Mościckiego – ul. Stalową – os. Górali (siedziba ARTzona Ośrodka Kultury Norwida).
Zwieńczeniem tegorocznego Korowodu będzie niespodzianka: niezwykła podróż w przeszłość. W Ośrodku trwają już prace nad filmem dokumentalnym, który przypomni o gwiazdach nowohuckich estrad i największych festiwali tamtych lat. Pamiętacie Margaretki, Smarkule, duet sióstr Doniec? Przyjdźcie zobaczyć ich dalsze losy! Nie pamiętacie? To posłuchajcie i zobaczcie – a jest o czym opowiadać! Premiera filmu dokumentalnego zaplanowana jest na zakończenie Korowodu w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<