Studium Dziedzictwa Nowej Huty: Typografia w Nowej Hucie

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 18 maja 2024, 17:45

Czy litery mogą odzwierciedlać charakter danego miejsca? W jaki sposób ci niewidzialni bohaterowie przestrzeni miejskiej wpływają na otoczenie i jak otoczenie może wpływać na formę znaków? Jak można za pomocą typografii budować tożsamość danego obszaru? Temat, choć abstrakcyjny, jest dość obszerny. Szyldy, tablice upamiętniające, tabliczki z nazwami ulic, murale, sztuka uliczna, motta i sentencje wypełniają mniej lub bardziej dyskretnie fasady budynków, ulice, miasto. W ramach spaceru i wykładu prowadzonych przez Annę Zabdyrską zaobserwujemy, jak warstwa wizualna koreluje z danym miejscem, kto i jak korzysta i kształtuje te relacje i czy ducha danego miejsca da się przełożyć na konkretną formę alfabetu.

Prowadząca:
Anna Zabdyrska
– projektantka grafiki, kuratorka i autorka wystaw. Studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i ESAG Penninghen w Paryżu. W 2018 roku obroniła doktorat na macierzystej uczelni, na Wydziale Form Przemysłowych. Projektuje dla licznych instytucji kultury, współpracuje z krakowskimi muzeami. Projektowała dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Zamku Cieszyn, Cricoteki, Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Krakowie. Przez wiele lat tworzyła kwartalnik „Autoportret” wydawany przez Małopolski Instytut Kultury. Od 2011 roku pracuje na Wydziale Sztuki (obecnie pod nazwą Instytut Sztuki i Designu) Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W 2009 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2019 roku stypendium Prezydenta Miasta Krakowa.

Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.

Szczegółowe informacje:

  • czas trwania zajęć to ok. 3 godziny. 
  • miejsce zbiórki zostanie podane podczas zapisów
  • spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
  • cena biletu za całość zajęć: 30 zł; obowiązują zapisy (do 17 maja 2024, 15.00): nhlab@okn.edu.pl oraz limit miejsc: 25 osób
  • dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, m.koziol@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21, 20

Informacje na temat dostępności:

Spacer: Miejsce zbiórki zostanie podane przy zapisach. Poruszać się będziemy, korzystając z chodników i alejek o utwardzonej powierzchni. Na trasie spaceru znajdują się ławki. Spacer potrwa około 30-45 minut. Wygodny strój należy dostosować do pogody.

Wykład: Po spacerze zostanie wygłoszony wykład w Ośrodku Kultury Norwida, w sali scenicznej. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dla odwiedzających Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów. Sala sceniczna znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<