Święto Soli

W gminach Metropolii

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 16 czerwca 2024, 10:00-18:00

Wydarzenie  przenosi w przeszłość do czasów wielkiego królewskiego przedsiębiorstwa solnego i przybliża temat pozyskiwania w Wieliczce cennego minerału, jakim jest sól.

To rodzinne wydarzenie  odbędzie się  na dziedzińcach Zamku Żupnego w Wieliczce. Święto Soli jest organizowane po raz 18., w ostatniej edycji w 2019 roku uczestniczyło ponad 15 tys. osób*. Impreza do tej pory odbywała się rokrocznie, kilkuletnia przerwa wynikła z pandemii i remontów na Zamku Żupnym. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Święto Soli w edukacyjnej roli”.
W sektorze tradycyjnym imprezy znajdzie się rekonstrukcja XVII warzelni soli, dzięki której uczestnicy własnymi siłami przy pomocy drewnianych narzędzi poznają tę dawną metodę produkcji soli. Interaktywna forma pozwoli także na osobiste sprawdzenie się w tradycyjnych rzemiosłach, ściśle związanych z dawnym solnym przedsiębiorstwem, takich jak skręcanie lin, wykonywanie beczek, lepienie garnków, czerpanie papieru, wyplatanie koszy, wykuwanie w metalu czy wyrabianie świec.
W sektorze edukacyjnym znajdą się m.in. zajęcia z masy solnej, stanowiska malowania solniczek, wykonywania dokumentu z pieczęcią czy zaskakujących eksperymentów chemicznych w mobilnym laboratorium, a także tor przeszkód – „Solni Siłacze” oraz zjazd na linie z XIV baszty.
Będzie też stanowisko mincerza, który wyda bezpłatnie 100 monet dla 100 osób. Dla pzostałych uczestników koszt będzie niewielki: 5 zł.
Podczas imprezy będzie można zwiedzać z przewodnikiem Zamek Żupny, będący dawną siedzibą solnego przedsiębiorstwa. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, dotychczas niedostępne, wnętrza budynku północnego zamku z polichromiami i prezentowane w nim wystawy czasowe: Świat górników i Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce. Unikatową kolekcję solniczek, zaliczaną do najcenniejszych na świecie, można zobaczyć w Zamku Środkowym, gdzie prezentowana jest też wystawa Powroźnictwo w grafice.
Zabawie będą towarzyszyć koncerty w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”, Kapeli Mietniowskiej i Kapeli Hanki Wójciak. Odbędzie się także interaktywny spektakl teatralny w wykonaniu aktorów z „Krak – Art” oraz zabawa loteryjna „kosz z solą”.

Fot. Dariusz Kołakowski

*Informacja o wydarzeniu pochodzi z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<