Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach

W gminach Metropolii

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 26 kwietnia 2024 - sobota, 31 sierpnia 2024
Na wystawie Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach w Zamku Żupnym na 31 wielkoformatowych fotografiach zaprezentowano 30 kopalń w 18 krajach na trzech kontynentach: głównie w Europie, ale także Ameryce Północnej i Australii. Pod każdą fotografią jest kod QR, który prowadzi do rozszerzonych galerii zdjęć. Ponadto wystawie towarzyszą dawne narzędzia górnicze.
 
Najstarsza fotografia prezentowana na wystawie ma około 160 lat i pokazuje górników przed wejściem do sztolni kopalni kobaltu w Amot w Norwegii. Najmłodsze natomiast liczą około 70 lat. Wszystkie łączy wspólny mianownik: są dawne, czarnobiałe i pokazują górników w czasie pracy w różnych momentach, przed jej rozpoczęciem, w szatni, przed wejściem do sztolni, w trakcie posiłku. Górnicy wykonują różnorodne prace, widać więc eksploatację surowców przy użyciu wiertarek, moment przed detonacją ładunków, zjazd ludzi windą w podziemia, transport urobku wózkami, które pchają ludzie lub ciągną konie czy urządzenia, obsługę wciągarek, grupę cieśli górniczych budujących drewniane zabezpieczenia czy mierniczych dokonujących pomiarów.

Fotografie stwarzają możliwość zaglądnięcia do podziemi kopalń pozyskujących: sól, węgiel kamienny i brunatny, srebro, złoto, miedź, rudy żelaza, kobalt, rtęć i wapienie. Dają też możliwość porównań panujących w nich warunków pracy, stosowanych narzędzi i urządzeń, oświetlenia czy ubioru górników. Informacji o poszczególnych kopalniach, a także o muzeach, z których fotografie pochodzą, dostarczają krótkie opisy.

Prezentowane na zdjęciach kopalnie znajdują się w: Australii, Austrii, Belgi, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Norwegii, Polsce, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, USA i Włoszech.

Kurator wystawy: Jakub Strynowicz
Projekt plastyczny i aranżacja wystawy: Anita Mrugacz i Robert Sagan

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<