Piękny toast: recital urodzinowy Leszka Wójtowicza

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 5 maja 2024, 19:00

Szanowni Krakowianie!!! Przyjaciele!!! Już 5 maja 2024 o godz. 19.00 w Salonach Piwnicy pod Baranami odbędzie się Wielki Jubileuszowy Wieczór Leszka Wójtowicza — poety, pieśniarza, autora tekstów i twórcy muzyki oraz lirycznego a czasem przekornego konferansjera Piwnicy pod Baranami. Rzućcie wszystko i przybywajcie do Piwnicy pod Baranami wznieść z nami TOAST na cześć naszego piwnicznego barda!!! W programie — koncert Jubilata i niespodzianki!
Wasza Piwnica

Leszek Wójtowicz urodził się 27 kwietnia 1954 roku w Poznaniu. Wychował się w Nowym Sączu. Jest absolwentem wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowianin z wyboru. Poeta, pieśniarz i autor muzyki. Wykonuje własne piosenki, akompaniując sobie na gitarze klasycznej. Od jesieni 1980 roku artysta Kabaretu Piwnica pod Baranami. Debiutował w 1980 recitalem autorskim zatytułowanym Niepewna pora. Utwór Moja litania z tego recitalu został nagrodzony w 1981 na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu III Główną Nagrodą. W latach 1982-1989 jego działalność artystyczna odbywała się bardzo często w niezależnym obiegu artystycznym i wspierała opozycję demokratyczną. Zagrał niezliczoną ilość koncertów w prywatnych mieszkaniach i w kościołach, będących wówczas ważnymi ośrodkami niezależnej kultury. Piosenki emitowane były w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, oraz w Głosie Ameryki. W „drugim obiegu” wydane zostały także dwie kasety autorskie Moja litania i Mówią mi, że tam w Moskwie. Przez kilka lat występował również gościnnie w programach Kabaretu Elita. Po przełomowym roku 1989 dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Leszek Wójtowicz najbardziej lubi kameralne spotkania z publicznością. Swoje utwory śpiewał i śpiewa w czasie spektakli Piwnicy pod Baranami, ale także prezentował swoje recitale zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jak napisał przed laty w Mojej litanii nadal śpiewa „o sprawach, które wszyscy znamy”. W 2017 roku Moja litania wygrała plebiscyt 90 piosenek na 90-lecie rozgłośni Radia Kraków, co świadczy o jej ponadczasowości. W drugiej połowie lat 90. był współredaktorem (z Piotrem Skrzyneckim) i następnie redaktorem „Dziennika Piwnicy pod Baranami”. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem „Niezłomnym w słowie”, Honoris Gratia, Medalem „Dziękujemy za wolność”, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego — Krzyż Małopolski, Medalem Polonia Minor i Medalem Senatu RP. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa. Będą aktualności i wspomnienia, trochę marzeń, chwile zadumy i radości. To wszystko bez zbytniej jubileuszowej powagi i z poczuciem humoru pomieści ten wyjątkowy wieczór.

Organizatorzy proszą o punktualne przybycie, po rozpoczęciu programu nie będzie możliwości wejścia na salę!

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<