Helena Parys. Dummy

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 19 kwietnia 2024, 18:00 - sobota, 1 czerwca 2024

Prace Heleny Parys – mimo swojej estetycznej spójności – wymykają się jednoznacznej kategoryzacji. Sam tytuł wystawy, którego funkcja w domyśle ma naprowadzić odbiorcę na konkretny trop, po przetłumaczeniu wydaje się nie ułatwiać sytuacji. Pochodzące z języka angielskiego 'dummy' posiada bowiem nie jedno, a cały szereg znaczeń; świadoma tego faktu artystka pozwala nam spojrzeć na swoje prace przez pryzmat takich pojęć jak głupek, manekin, atrapa czy zwodzenie.

[...] O tym, czym jest tutaj i gdzie się znajduje, musimy zdecydować sami. Artystka udostępnia nam w tym celu wiele poszlak: zaczynając od realistycznego stylu, w którym utrzymane są obrazy, kończąc na wplecionym w sceny symbolizmie – swobodnym i nienachalnym, działającym bardziej intuicyjnie, niż dosłownie. Mamy więc nie tylko narzędzia, ale także wolność (zarówno w interpretacji, jak i w ulokowaniu świata na którejkolwiek z dostępnych nam map).

[...] Obrazy Parys mówią, nawiązują dialog i od czasu do czasu decydują się na wyrażenie opinii. Figuratywny język jakim się posługują, daje nam znać, że – mimo wszystko – ciągle jesteśmy u siebie. Domyślamy się, co czują obiekty i osoby wewnątrz obrazu; znamy przeszywający stopy chłód, wiemy, jak ciepło mogą otulić nas włosy. Warto więc postawić sobie pytanie o to, czy przedstawiony świat kiedykolwiek rozegrał się poza nami? [...] (Karolina Krasny)

Wydarzenie organizowane w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2024 / wernisaż 19.04.2024 - 18.00 | dostępność: 20–21.04.2024, 11.00–18.00; 22–26.04.2024, 9.00–17.00

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<