Zakrzówek i Skałki Twardowskiego

Tereny zielone

Zakrzówek jest jednym z najpiękniejszych akwenów nurkowych Polski, a z pobliskich skałek rozciąga się piękna panorama Krakowa. Zbiornik wodny na Zakrzówku powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Położony na południowy zachód od Starego Miasta, składa się z dwóch zbiorników połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian, jednak kąpiel jest tu zabroniona. Akwen udostępniono także dla nurków: na głębokości 7-21 metrów zobaczyć można m.in. fiata 125, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. Nad zalewem trwają obecnie prace związane z powstawaniem parku Zakrzówek.

W sąsiedztwie zalewu znajdują się grupy skałek i ścian skalnych, nazywane Skałkami Twardowskiego, intensywnie wykorzystywane przez krakowskich wspinaczy. Wytyczono tu dużą liczbę dróg wspinaczkowych, wyposażonych w stałą asekurację. Miejsce to często odwiedzane jest przez spacerowiczów i rowerzystów, którzy bardziej cenią sobie dziką przyrodę niż asfaltowe ścieżki.

ogólnodostępne

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<