Łąki Nowohuckie

Tereny zielone

Łąki Nowohuckie to zielony obszar w Nowej Hucie powstały w miejscu dawnego koryta rzeki Wisły (płynęła tędy jeszcze w XVIII wieku!). Pozostałością starorzecza jest dziś małe oczko wodne na terenie Łąk. Teren rozciąga się w bliskim sąsiedztwie placu Centralnego, tuż za Nowohuckim Centrum Kultury, oraz w pobliżu trasy rowerowej wałami Wisły,

Wokół łąk prowadzi ścieżka spacerowo-rowerowa. Część traktu pieszo-rowerowego biegnącego po grobli w południowej części Łąk jest utwardzona i dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Po obrzeżach użytku ekologicznego wiedzie ścieżka dydaktyczna prezentująca typowe elementy jego środowiska przyrodniczego.

Występuje tu przeszło 20 zróżnicowanych zbiorowisk roślinnych: szuwary wysokich turzyc, część szuwarów trzcinowych oraz liczne i bogate zespoły półnaturalne, ponad 370 gatunków roślin kwiatowych, w tym: rzadkie chronione storczyki krwiste, goździki kropkowane i kozłki lekarskie. Łąki Nowohuckie są bogate pod względem awifauny – zanotowano tu 37 lęgowych gatunków ptaków, również zagrożonych w skali Europy: derkacz, dzierzba gąsiorek i bączek (na spacer warto zabraać ze sobą lornetkę!). Bogactwo gatunków dotyczy również owadów. Występują tu licznie dwa rzadkie gatunki motyli dziennych – modraszek telejus i modraszek nausitous, a także inne rzadkie gatunki jak czerwończyk fioletek i czerwończyk nieparek.

Teren jest odsłonięty, głównie w słońcu.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<