Rok Wisławy Szymborskiej

7 lutego 2023

16 listopada 2022 roku w wyniku starań Fundacji Wisławy Szymborskiej i miasta Krakowa Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. W 2023 roku przypada także 100. rocznica urodzin poetki. W związku z tym fundacja zaprosiła instytucje z kraju i zagranicy do współpracy i zaproponowania różnorodnych inicjatyw, które wpiszą się w celebrowanie Roku Szymborskiej i rocznicy urodzin noblistki.

Park Wisławy Szymborskiej, wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, poetycki piknik czy specjalne pasmo podczas Festiwalu Miłosza to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w związku z Rokiem Wisławy Szymborskiej oraz setną rocznicą urodzin noblistki.

Już w lutym ukaże się zbiór Wierszy wszystkich noblistki. W liczącym 800 stron tomie znajdzie się cała poezja Szymborskiej. Teksty od debiutanckiego Szukam słowa, pomieszczone w czternastu tomach, po wiersze dotąd niepublikowane. Komentarzem opatrzył je wybitny znawca poezji Szymborskiej prof. Wojciech Ligęza; jego posłowie ułatwia poruszanie się po wielości możliwych kontekstów i odczytań tej poezji. Wiersze wszystkie pozwalają prześledzić ewolucję poetki, odkryć na nowo jej wrażliwość, a także wrócić do ukochanych fraz. Skłaniają, by zatrzymać się i skupić na chwili. Zachwycają przenikliwością, zaskakują aktualnością, ciekawią bogactwem spostrzeżeń.

Ważną i wyczekiwaną atrakcją będzie otwarcie parku noszącego imię noblistki– To będzie, jak się zdaje, pierwszy park literacki w Polsce, a na pewno pierwszy w Krakowie poświęcony kobiecie mówi Michał Rusinek. – Powstaje w centrum miasta, w miejscu, które kusiło wielu deweloperów, między ulicą Karmelicką a Dolnych Młynów i na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Zostanie uroczyście otwarty 2 lipca, w setną rocznicę urodzin Szymborskiej.

Drugim krakowskim wydarzeniem zostanie wystawa Jarmark cudów w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ulicy Rajskiej. Data otwarcia nie jest jeszcze znana, ale jak twierdzą organizatorzy, najprawdopodobniej zbiegnie się z uroczystym otwarciem parku. 

Na październik natomiast zaplanowano koncert, który przygotują wspólnie Jan Stokłosa i Miuosh. – Artyści pracują nad nowymi utworami na podstawie mniej znanych, rozproszonych wierszy Szymborskiej. Koncert poprzedzi płyta, planowana jest też trasa po Polsce – informuje Michał Rusinek.

Jesienią Szymborska zagości również w programie Międzynarodowych Targów Książki – między innymi jako ich patronka.

Nie zabraknie również licznych konferencji naukowych, podcastów, spacerów tematycznych czy inicjatyw artystycznych proponowanych przez liczne instytucje kultury z Krakowa.
O szczegółach planowanych wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

Obchody Roku Szymborskiej obejmują również wydarzenia rozsiane po całej Polsce, jak i za jej granicami. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<