Cała w kwiatach. Krakowska Szkoła Witrażu”

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 16 maja 2024 - piątek, 16 maja 2025

Pod koniec XIX wieku krakowscy artyści wyszli ze szkicownikami na podmiejskie łąki. Brodzili wśród wysokich po kolana traw i pieczołowicie studiowali wygląd kwiatów i ziół, zapełniając szkicowniki rysunkami. Rośliny stały się dla młodopolskich twórców niewyczerpanym źródłem inspiracji – szczególnym upodobaniem cieszyły się swojskie, lokalne gatunki: maki, słoneczniki, fiołki. Kwiaty w tym okresie zajęły ważne miejsce w każdej chyba dziedzinie sztuki i rzemiosła – również witrażownictwie, stając się jedną z najwyraźniejszych cech wyodrębniającej się wówczas Krakowskiej Szkoły Witrażu.

Wystawa Cała w kwiatach. Krakowska Szkoła Witrażu to opowieść o tym, jak na początku XX wieku polne rośliny z wdziękiem zawładnęły wyobraźnią projektantów przeszkleń, które do dziś zdobią wnętrza krakowskich kamienic. Główną bohaterką wystawy będzie więc flora, a wraz z nią: mistrzowsko prowadzone linie, plamy koloru i światła, a wreszcie krakowska architektura.

Ekspozycja podzielona na kwiatowe sektory prowadzi widza od gatunku do gatunku, przedstawiając wybrane rośliny w ujęciach twórców Krakowskiej Szkoły Witrażu i opowiadając o ich symbolice. Widz, spacerując wśród maków czy słoneczników, przeniesie się jednocześnie do kamienic przy ulicach Straszewskiego, Staszica czy Sarego.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do idwołania w przestrzeni ekspozycyjnej muWi Muzeum Witrażu.

Wstęp wolny.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<