Władysław Podrazik. Nie/widzialne. Malarstwo

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 16 maja 2024, 18:00 - środa, 5 czerwca 2024

„Prezentowana wystawa obejmuje przede wszystkim najnowsze kompozycje epifaniczne, powstałe w 2024 i 2023 roku oraz kilka nieco wcześniejszych obrazów małoformatowych. Daje zatem znakomity wgląd w aktualne dokonania artysty, potwierdzając, iż wypływają one ze spójnej, niezwykle konsekwentnej wizji i postawy artystycznej, są jej ciągłym, postępującym wypełnieniem. W czasach pluralizmu sztuki to głos osobny i cichy, zarazem niezwykle ważny, bo wskazujący na to, co wyrasta ponad egzystencjalną przygodność i przypomina nam subtelne tchnienia transcendencji.
U źródeł twórczości Podrazika leży przeświadczenie, że świat widzialny nie może sprostać najgłębszym intuicjom malarza, mogą one natomiast zostać zrealizowane w wyniku wyłonienia się formy wewnętrznej, korespondującej ze zwróceniem w stronę rzeczywistości duchowej. W procesie zmierzającym do uzewnętrznienia tego typu natchnień „zadaniem artysty jest stworzenie takiej sytuacji artystycznej, aby użyty materiał sztuki został wyniesiony na jak najwyższy poziom udziału w uobecniającej się formie epifanicznej”. („Przyczółek metafizyki”.  O Epifaniach Władysława Podrazika)

Władysław Podrazik urodził się w 1953 roku w Jodłowej, woj. podkarpackie. Studia rozpoczął w 1984 roku na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1989 roku w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Uprawia malarstwo, poezję i pisze teksty o sztuce. Eseje o sztuce publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Wiadomościach ASP”, „Głosie Plastyków” i „ArsForum”. Swój dorobek twórczy prezentuje też w autorskiej internetowej galerii www.podrazik.pl. W roku 2007 w Wydawnictwie Znak opublikował wraz z Romanem Mazurkiewiczem wybór myśli Jerzego Nowosielskiego pt. Prorok na skale. Mieszka i tworzy w Krakowie.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<