Jadwiga Węgorek. Piękno zakręcone w koronce

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 6 czerwca 2024, 17:00 - sobota, 29 czerwca 2024

Jadwiga Węgorek (ur. 1952) techniki wyplatania koronek nauczyła się od swojej mamy Zofii Sienickiej, a następnie ukończyła kurs koronek klockowych i haftu. Zna i stosuje wszystkie tradycyjne sploty koronczarskie  Koronki wykonuje z nici lnianych, zarówno bielonych jak i niebielonych. Są to głównie tradycyjne w formie i rozwiązaniach artystycznych serwety koliste, owalne, bieżniki, kołnierze, mankiety. Korzysta głównie ze starych, bobowskich wzorników koronczarskich. Wykonuje również własne kompozycje, inspirowane wzorami tradycyjnymi, doskonaląc swój warsztat i poszerzając zakres swoich umiejętności.     

Jadwiga Węgorek swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą, od lat bierze udział  w Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej na Węgrzech. W 2013 r. uczestniczyła w międzynarodowym projekcie „Most, który nas łączy”, w którym również uczestniczą Węgry i Słowacja a który polega na stworzeniu i zbudowaniu wzoru, przy zachowaniu szczególnie charakterystycznej ornamentyki swojej kultury, następnie wszystkie prace połączone są w jedną całość tworząc szczególnego rodzaju most, który symbolizuje współpracę międzynarodową w zakresie rękodzieła, przekazywania swojej kultury, jej wartości innym krajom.  Jest również laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych.  Najważniejszym jednak dla talentu twórczyni jest Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej w Bobowej, w którym corocznie zdobywa czołowe nagrody i wyróżnienia. Od 2003  roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie koronki klockowej.

Wystawę można oglądać w dniach 29 maja do 26 czerwca 2024. 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<