Kobiety Nowej Huty – spacer z Katarzyną Kobylarczyk

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 9 maja 2024, 17:00

To już oczywistość, że Nowa Huta jest kobietą. Od architektek i kreślarek Miastoprojektu, przez murarki i przodowniczki pracy, po nauczycielki, kelnerki, kucharki i artystki – kobiety odcisnęły na dzielnicy swój ważny i niepomijalny ślad. Podczas spaceru pójdziemy jego tropem. Poszukamy żeńskich hoteli robotniczych i opowiemy o panujących w nich warunkach. Zastanowimy się nad powojenną emancypacją i nowohuckimi „Szklanymi Domami". Wspomnimy o architektce Marcie Ingarden i reżyserce Krystynie Skuszance, murarce Zofii Włodek i lekarce Jadwidze Beaupré.Przypomnimy nowohuckie opozycjonistki – kobiety, które walczyły o wolność. Czy Nowa Huta była dla nich wszystkich dobrym domem? Jak wyglądało ich życie? Co pozostawiły tu po sobie? 

Prowadzenie:
Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka. Autorka książek „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”, pięciu zbiorów reportaży historycznych wydanych przez Małopolski Instytut Kultury oraz dwóch książek o Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia: „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Za „Strup” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz była nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak, „Kobiety Nowej Huty” przyniosły jej nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a „Ciałko” – tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. Jest również laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Publikowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Członkini Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Norwida, zbieraczka opowieści.

Zapisy poprzez e-mail: nhlab@okn.edu.pl do 8.05.2024 r.
Obowiązuje limit miejsc: 30
Wydarzenie w ramach programu do wystawy Józefa Sobór-Kruczek. Szyta sztuka.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<