Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce

W gminach Metropolii

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 5 kwietnia 2024 - poniedziałek, 16 września 2024

Na wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce zaprezentowano około 150 cennych obiektów ze skarbca parafii św. Klemensa. Szczególnie cenna jest grupa obiektów zaliczanych do największych osiągnięć złotnictwa w Polsce. Są to m.in trzy monumentalne monstrancje, w tym najcenniejsza, datowana na rok 1490, ufundowana przez żupnika Jana Borzymowskiego – jednego z zarządców Żup Krakowskich, dwa krzyże późnogotyckie czy wysokiej klasy ampułki. Prezentacja obejmuje też malarstwo dawnej Polski, m.in. tryptyk Ukrzyżowanie ze scenami różańcowymi (Małopolska, po 1607 roku). Zabytkowy księgozbiór kościelny reprezentują inkunabuły i inne starodruki, głównie z okresu od XVI do XVIII wieku.

Wystawa inauguruje rok jubileuszowy 200-lecia poświęcenia kościoła św. Klemensa w Wieliczce. Obecny obiekt jest trzecim wzniesionym w tym miejscu. Parafia św. Klemensa w okresie staropolskim była zaliczana do najbogatszych w Polsce, funkcjonowała w mieście królewskim i górniczym, a proboszczami byli wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Silne były jej związki z królewskim przedsiębiorstwem Żupy Krakowskie obejmującym wielicką kopalnię soli. W kościele znajdowały się ołtarze ufundowane przez bractwa pracowników kopalni: kopaczy, warzyczy i tragarzy. Na wystawie można zobaczyć sfinansowane przez nich przedmioty z szesnastowiecznego wyposażenia kościoła: kielich i krzyż relikwiarzowy.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<