36. ULICA Festival

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 7 lipca 2023 - niedziela, 9 lipca 2023

W drugi weekend lipca mieszkańcy Krakowa i goście małopolskiej stolicy będą oglądać spektakle teatralne pod gołym niebem, które zamienią najpiękniejsze place miasta, uliczki Kazimierza czy miejskie skwery w zaczarowaną przestrzeń wyobraźni, refleksji i radości.

ULICA pełna teatru

Bartek Cieniawa

Cykliczne święto teatru ulicznego, będące jednym z najważniejszych miejskich wydarzeń kulturalnych krakowskiego lata, już po raz 36. organizuje Teatr KTO. Tradycyjnie na początku lipca w Krakowie wielotysięczne tłumy widzów podziwiać będą teatry uliczne z Polski i ze świata, m.in. z Argentyny, Francji, Hiszpanii, Węgier, Finlandii, Litwy i Słowacji.

Początki

A wszystko zaczęło się za sprawą Jerzego Zonia, dyrektora Teatru KTO, który pod koniec lat 80. XX wieku kierował pionierskim w Polsce Festiwalem Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze.

To właśnie Zoń w 1988 roku zainicjował pierwszy zorganizowany transfer artystów ulicy z jeleniogórskiego festiwalu do Krakowa, a następnie konsekwentnie – jako dyrektor artystyczny i kreator koncepcji festiwalu – rozkochał w plenerowych spektaklach krakowską publiczność i sprawił, że ULICA Festival stał się jednym z największych i najważniejszych festiwali ulicznych tej części Europy.

Przez blisko cztery dekady na ogromnej plenerowej scenie w sercu miasta, czyli na krakowskim Rynku Głównym, wystąpili najważniejsi artyści tego szerokiego teatralnego nurtu z Polski (teatry: Ósmego Dnia, Biuro Podróży, KTO, AKT, Strefa Ciszy, Pijana Sypialnia czy Pinezka), Hiszpanii (Kamchatka, Teatro Nucleo, Voala Project, Xarxa Teatre), Francji (Compagnie Jo Bithume, Generik Vapeur, G. Bistaki), Niemiec (Theater Titanick), Belgii (Theater Tol), Ukrainy (Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia), Włoch (komik Leo Bassi). Gościły tu także zespoły z Wielkiej Brytanii, Portugalii, Holandii, Korei Południowej, USA, Australii, Meksyku, Chile, a nawet z egzotycznego Togo!

Podwórko dla najmłodszych

Od 2007 roku kolejne edycje festiwalu mają temat przewodni, a tegorocznej odsłonie towarzyszyć będzie wielowymiarowe motto „RADOŚĆ z odzyskanego podwórka”.

Kontekst wspólnotowości tytułowego podwórka oraz odwołania do niego jako synonimu szczęśliwego i ciekawego dzieciństwa spajają tematycznie wydarzenia programu łączącego na poziomie formalnym teatr, taniec, pantomimę, klaunadę, marionetki i akrobacje.

Inauguracyjnym przedtaktem 36. edycji festiwalu będzie zainscenizowane 6 lipca na skwerze przed Nowohuckim Centrum Kultury teatralne podwórko z familijnym repertuarem dla najmłodszej widowni i dorosłych wrażliwców, którzy wciąż ulegają magii teatralnej lalki lub tęsknią za powrotem do świata bohaterów z dzieciństwa.

Skierowana do najmłodszych widzów część programu od piątku do niedzieli wypełni przestrzeń Małego Rynku. Zobaczymy m.in. uznane spektakle marionetkowe z Barcelony (The Bellhop Hilarilar Marionetas) i Budapesztu (The Budapest Marionettes, Bence Sarkadi Theater of Marionettes), przedstawienie Karius i Baktus Teatru Lalki i Aktora w Łomży, a także odwiedzimy interaktywną instalację teatralną Stara zagroda Teatru Wagabunda.

Z Kazimierza do Nowej Huty

Na krakowskim Kazimierzu zagoszczą dwa wydarzenia: najnowszy spektakl Adriána Schvarzsteina Arrived, do którego ten uznany hiszpański aktor i reżyser zaprosił litewską artystkę Jūratė Širvytė-Rukštelė, by wspólnie opowiedzieć historię o wygnaniu i migracjach, oraz taneczne widowisko Sztetl Konińskiego Teatru Tańca upamiętniający żydowską społeczność Konina.

W pierwszy dzień festiwalu na Rynku Podgórskim kolektyw twórczy (choreografia Katarzyna Pamuła, scenografia Joanna Jaśko-Sroka, kostiumy Elżbieta Kwasek) pod wodzą autora i reżysera Krzysztofa Niedźwiedzkiego, dobrze znanego krakowskiej publiczności z pełnych absurdalnego humoru spektakli scenicznych (m.in. Atrament dla leworęcznych, Komedia absurdalna, Stroiciel grzebieni), zaprosi na premierowy pokaz przedstawienia C'est la vie. Będzie to historia trzech małżeństw, które przywędrowały z różnych epok i w rytuałach codzienności zbudowanych z choreografii gestów i tańca opowiadają o swoich doświadczeniach, pragnieniach, zaletach i wadach. A wszystko to w przededniu nadciągającego zagrożenia. W obsadzie spektaklu, wyprodukowanego przez gospodarza ULICY, znaleźli się Karolina Bondaronek, Elżbieta Firek, Katarzyna Pamuła, Jacek Joniec, Paweł Rybak i Karol Śmiałek.

W programie festiwalu mieszczą się jeszcze dwa tytuły z repertuaru Teatru KTO, oba wyreżyserowane przez Jerzego Zonia z choreografią Eryka Makohona. Dawno nieprezentowany w Krakowie Peregrinus – groteskowa metafora ukazująca dzień z życia współczesnego everymana, z którą Teatr KTO odwiedził już ponad 80 festiwali na całym świecie (m.in. w Nowym Jorku, Pekinie, San Diego, Seulu, Tbilisi, Londynie, Montrealu, Teheranie, Budapeszcie, Mediolanie, Kijowie, Wilnie, Sybinie i Tarredze) – oraz najnowszy, inspirowany poezją Tadeusza Różewicza spektakl Arkadia: bardzo intensywny choreograficzny kolaż najpiękniejszych i najokrutniejszych momentów ludzkiej egzystencji.

Warto także zwrócić uwagę na premierową uliczną odsłonę spektaklu Artiego Grabowskiego i twórcy Teatru Cinema Zbigniewa Szumskiego pod tytułem Warunki zabudowy. To eksperymentalne połączenie malarstwa i performansu, wyróżnione w 4. edycji Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”, prezentuje historię jednostki uwikłanej w służbę władzy i ideologii – szamana, który służąc nie swojej sprawie, buduje mury i podziały kosztem własnego zdrowia, wolności i życia.

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie również bogatej i różnorodnej reprezentacji ze świata klaunady. Wystąpią m.in.: Aguila Claun z Buenos Aires, Hugo Miro z Guadalajary, Mr. Copini z Barcelony czy obdarzony cyrkową sprawnością Simon Llewellyn z fińskiego Tampere.

Na ULICA Festival powrócą także dobrze znani publiczności artyści z Lwowa i Kijowa we wspólnym projekcie Cyrkowe kolory, w którym w efektowny i pełen humoru sposób będą eksplorować wzajemne relacje teatru i nowego cyrku.

Wycieczka za Kraków

Od 2010 roku krakowski festiwal wielobarwnym i magicznym światem teatrów ulicznych dzieli się z innymi ośrodkami Małopolski. W tym roku wybrane pozycje programu prezentowane będą w Tarnowie, Wieliczce, Niepołomicach i Limanowej. Reasumując, program tegorocznej edycji wypełni ponad 160 prezentacji w siedmiu lokalizacjach krakowskich i czterech ośrodkach regionu.

***

Będzie to ostatnia edycja festiwalu organizowana w tym kształcie – od przyszłego roku jego formuła ulegnie zmianie. ULICĘ otwierać będzie z początkiem lipca dwudniowy program na Rynku Głównym, a następnie przez letnie weekendy prezentowanych będzie kilka spektakli w różnych miejscach Krakowa. Z niecierpliwością czekamy na teatralne emocje, które wypełnią Kraków na początku wakacji!

---

Bartek Cieniawa
Aktor i asystent reżysera, pedagog Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Z Teatrem KTO związany od 1993 roku. Tańczył m.in. w Balecie Form Nowoczesnych AGH oraz zespole Eurodance 2000. W latach 1998–2002 współpracował z Kijowskim Teatrem Eksperymentalnym. Uczestniczył w wielu międzynarodowych projektach teatralnych. Od 2005 roku zajmuje się także fotografią, zrealizował dotychczas cztery wystawy indywidualne.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<