Dom im. Józefa Piłsudskiego będzie oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie

24 marca 2024

W Domu im. Józefa Piłsudskiego powstanie wystawa poświęcona Legionom Polskim i działalności niepodległościowej. 21 marca został podpisany w tej sprawie list intencyjny między miastem a Muzeum Narodowym w Krakowie, któremu przekazano do dyspozycji ten ważny historycznie budynek.

Sygnatariuszami listu są Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Zgodnie z zapisami dokumentu, budynek został przekazany do dyspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie. Po remoncie i adaptacji obiektu, w ramach utworzonego oddziału muzeum, zorganizowana zostanie tam wystawa stała poświęcona Legionom Polskim i działalności niepodległościowej w XIX i XX wieku. Strony deklarują, że zagospodarowanie obiektu zostanie poprzedzone zawarciem stosownej umowy, która będzie regulowała zasady udostępnienia budynku Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Dom im. Józefa Piłsudskiego powstał w latach 30. ubiegłego wieku w miejscu, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa strzelców Józefa Piłsudskiego. Przez długi czas było przedmiotem sporu między miastem, a Związkiem Legionistów Polskich, który prowadził tu kontrowersyjne Muzeum Czynu Niepodległościowego.Ze względu na uchybienia (m.in. niewłaściwa troska o zbiory czy zasady funkcjonowania placówki) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakazało działalności instytucji. Decyzja została opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności, ale Związek nie wydał eksponatów. Po egzekucji administracyjnej eksponaty trafiły do budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Orzeszkowej. Tam zajęli się nimi eksperci z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jak czytamy na stronie MNK: „Zabezpieczono blisko sto pozycji na które składają się 192 muzealia. Wśród nich znajdują się dwa ołtarze polowe używane przez kapelanów Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w okresie II wojny światowej oraz zabytki związane ze służbą duszpasterską w Wojsku Polskim, w tym z księdzem pułkownikiem Zygmuntem Golą, kapelanem Wojska Polskiego, proboszczem kościoła garnizonowego św. Agnieszki w Krakowie. Pozostałe zabezpieczone obiekty mają wybitne znaczenie dla historii i kultury narodowej. Należą do nich obrazy o tematyce legionowej i religijnej, rzeźbiarskie popiersia Józefa Piłsudskiego, zespół kart pocztowych i grafik, w tym karykatury legionowe autorstwa Henryka Hertz-Barwińskiego, a także elementy oporządzenia z okresu I i II wojny światowej, w tym zespół broni palnej. Niezwykle cennym eksponatem jest Sztandar Związku Legionistów Polskich Okręg Wilno, który z okazji Święta Niepodległości w listopadzie ubiegłego roku, był prezentowany w gmachu głównym MNK”.

W 2023 roku zakończyły się działania Krakowa pozwalające odzyskać budynek, który ma duże znaczenie dla historii miasta i kraju. W związku z brakiem dobrowolnej realizacji przez Związek Legionistów Polskich wyroku sądu nakazującego organizacji wydanie Domu im. Józefa Piłsudskiego, 16 listopada przeprowadzono czynności eksmisyjne, w wyniku których komornik przekazał budynek miastu.

źródło: krakow.pl

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<