Ruszył nabór do Seifert Competition

14 marca 2024

Poświęcony polskiemu geniuszowi jazzowych skrzypiec Zbigniewowi Seifertowi, a skierowany do skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów z całego świata - już po raz szósty odbędzie się Seifert Competition. Tym razem w całości organizowany w Krakowie. Nabór do konkursu potrwa do końca maja. 

„To nasz narodowy skarb” – mawiał Tomasz Stańko, który na przełomie lat '60 i '70 miał okazję poznać i współtworzyć z Seifertem ich legendarny kwintet. – Żeby nie zapomnieć o wspaniałym dorobku Seiferta dokładnie 10 lat temu powołaliśmy do życia Seifert Competition. Zwycięzcą pierwszej edycji został znakomity młody polski skrzypek Bartosz Dworak. W jury, obok międzynarodowych gwiazd zasiadał jeden z ostatnich wówczas jeszcze żyjących muzyków z zespołów Seiferta – Janusz Stefański. To właśnie z Januszem założyliśmy Fundację im. Zbigniewa Seiferta, której celem jest pielęgnowanie spuścizny po tym najwybitniejszym skrzypku jazzowym. Zasiadająca w radzie fundacji Małgorzata Jantos zaproponowała, aby upamiętnić postać Seiferta międzynarodowym konkursem dla skrzypków. I tak to się wszystko zaczęło – wspomina Aneta Norek-Skrycka, prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

W tym roku Seifert Competition będzie miał swoją 6. edycję. Do międzynarodowego konkursu zgłaszać się mogą grający muzykę improwizowaną skrzypkowie, altowioliści i wiolonczeliści z całego świata, którzy nie ukończyli 38 roku życia. - Podobnie jak w poprzednich edycjach tak i teraz każdy z uczestników konkursu będzie musiał przedstawić swoją interpretację utworów Zbigniewa Seiferta. W przesłuchaniach półfinałowych i finałach wybrane przez danego solistę utwory nie mogą się powtarzać. Celem Seifert Competition jest bowiem nie tylko promowanie młodych talentów, ale przede wszystkim nieustanne przypominanie i pielęgnowanie dorobku muzycznego, jaki pozostawił po sobie Seifert. A czy jest na to lepszy sposób od powierzenia nowych interpretacji klasycznych już utworów naszego patrona komuś innemu niż młode pokolenie artystów z różnych stron świata? - podkreśla Aneta Norek-Skrycka. 

Zanim jednak dany solista (skrzypek, altowiolista czy wiolonczelista) zostanie zakwalifikowany do przesłuchań półfinałowych i finałowych musi wypełnić i przesłać zgłoszenie do konkursu za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie www organizatora. Na tym etapie dopuszczalna jest dowolność utworów, choć jeden z nich obowiązkowo powinien być utworem solowym. 

Nabór do Konkursu Seiferta potrwa do 31 maja 2024 r. Lista artystów zakwalifikowanych do przesłuchań półfinałowych, które odbędą się w krakowskiej Cricotece opublikowana zostanie do 12 czerwca 2024 r.

Łączną pula nagród 6. edycji Seifert Competition to 70.000 PLN. 

Zakwalifikowanym do przesłuchań konkursowych artystom towarzyszyć będzie ta sama sekcja rytmiczna w składzie: Dominik Wania (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja). 

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: 
www.seifertcompetition.com 

wersja anglojęzyczna:
www.seifertcompetition.com/en/

Przesłuchania oraz koncerty galowe Seifert Competition odbywać się będą pod marką parasolową Kraków Jazz Week, wspólnie z Festiwalem i Konkursem Jazz Juniors. 

Seifert Competition potrwa od 26 do 29 września 2024 r.

Festiwal i Konkurs Jazz Juniors od 30 września do 3 października 2024 r. 

Organizatorzy: 
Fundacja im. Zbigniewa Seiferta 
Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej 


Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków. 

Źródło: materiały organizatora

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<