Sport pełen entuzjazmu

27 lipca 2021

Przed nami niezwykle emocjonujące wydarzenie: rozgrywki Flyball, które odbędą się 21 i 22 sierpnia w Krakowie. To bardzo radosny, głośny i entuzjastyczny sport. Na czym polega i jaka jest jego historia, opowie nam Maria Sołonczak: zawodniczka z najdłuższym stażem w drużynie, trenerka, sędzia oraz członkini zarządu Związku Sportu Flyball.

Czym jest flyball? Jaka jest historia powstania tej psiej dyscypliny sportowej?

Maria Sołonczak: Rozgrywki flyball’owe polegają na rywalizacji dwóch psich sztafet na dwóch równoległych torach. Jeden tor składa się z rozbiegu, czterech przeszkód oraz boksu (maszyny zwalniającej piłkę), a także systemu pomiaru czasu (EJS) wraz z fotokomórką i światłami startowymi. Wyścig wygrywa ta drużyna, która wykona bieg bezbłędnie i szybciej od rywali. Aby dodać rozgrywkom emocji, drużyny ścigają się w dywizjach, w których są pogrupowane tak, by ich osiągi (czasy) były do siebie zbliżone.

Flyball powstał w USA w latach 70. XX wieku, ale formalizacja dyscypliny nastąpiła w 1985 roku wraz z powołaniem NAFA (Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Flyball). W Polsce pojawiła się w 1994 roku. Cztery lata później rozegrano I Otwarte Mistrzostwa Polski, a od 2014 funkcjonuje Związek Sportu Flyball. Każdego roku na terenie naszego kraju organizowanych jest kilka turniejów właśnie pod patronatem ZSF, ale kluby angażują się również w zawody treningowe oraz sparingi w mniej oficjalnej atmosferze.

Czy w Polsce to popularny sport?

Myślę, że na pewno z roku na rok zwiększa się jego popularność. Aktualnie sprawnie funkcjonuje 12 klubów, które na zawody wystawiają jedną, dwie lub nawet trzy drużyny! Flyball wymaga dużo pracy własnej, ale też w grupie – dostarcza emocji i wrażeń nieosiągalnych w żadnym innym sporcie kynologicznym. Ogromnym plusem jest poczucie wspólnoty oraz świadomość wparcia, które otrzymujemy od kolegów i koleżanek z klubu. Wszyscy pracujemy na wspólny sukces i myślę, że to właśnie zwiększa atrakcyjność tego sportu nie tylko w Polsce.

Polskie kluby reprezentują bardzo wysoki poziom na arenie międzynarodowej, drużyny z naszego kraju wielokrotnie zdobywały Mistrzostwo Europy.

Jakie psiaki mogą wziąć udział w rozgrywkach? Cy trzeba dużo ćwiczyć?

Każdy zdrowy, lubiący pracę z człowiekiem pies może tak naprawdę spróbować swoich sił w tym sporcie. Flyball uprawiają kundelki i rasowce, psy duże i małe. Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że wysokość przeszkód jest dostosowywana do najmniejszego psa w drużynie, więc z otwartymi ramionami witamy wszystkie małe psy! Na treningi zapraszamy nawet szczeniaki, które ćwiczą motywację, pracę w rozproszeniach i pracują nad dobrą relacją z przewodnikiem. Czas, w którym pies uczy się zadania flyball’owego, jest bardzo różny, ale jako trenerka dość często powtarzam, że przy regularnych treningach (6-8 razy w miesiącu) wystarczy około rok pracy.

Pamiętać też należy, że każdy człowiek trenuje nie tylko ze swoim psem, ale pomaga też w ćwiczeniach pozostałych czworonożnych członków klubu. Dużo biegamy, klaszczemy, cieszymy się i wznosimy radosne okrzyki – flyball to dość głośny i entuzjastyczny sport!

Gdzie i kiedy odbędą się zawody w Krakowie? Czy można przyjść z dzieciakami, by je zobaczyć?

Krakowski klub Synergy Flyball Team organizuje swoje pierwsze zawody już 21-22 sierpnia na terenie Com-Com Zone w Nowej Hucie (ul. Ptaszyckiego 6). Sobota to dzień, w którym drużyny rozbijają swoje namioty. Odbywają się wtedy również odprawy sędziów, kapitanów, pomiary psów. Dopóki nie poznamy dokładnej liczby drużyn, możemy jedynie przewidzieć plan wydarzenia – ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że gwizdek rozpoczynający wyścigi usłyszymy około południa. Oczywiście zapraszamy widzów w każdym wieku – zawody sportu  flyball to bardzo emocjonujące widowisko! Postaramy się, żeby to, co dzieje się na torach, było na bieżąco komentowane – aby każdy rozumiał zasady rozgrywek. W niedzielę będziemy biegać już od samego rana, zapewne od godziny 9.00.

Skąd się wzięło Pani zainteresowanie tą właśnie dziedziną?

Psy od zawsze zajmowały ważne miejsce w moim życiu. Przygodę z psimi sportami zaczęłam w 2009 od dogfrisbee z moim trzynastoletnim obecnie yorkiem Bonusem. W 2012 dołączyłam do grupy osób, które chciały spróbować czegoś nowego – w ten sposób w Krakowie powstał pierwszy (nieistniejący już) klub flyballowy PSYchosis Flyball Team. Startowałam w nim z sukcesami zarówno z Bonusem, jak i młodszą suczką Gretą. Synergy Flyball Team zaczęło swoją działalność w 2017 i obecnie jesteśmy jedynym klubem w Małopolsce. Pełnię tam funkcję trenerki, ale też przewodnika psiego sportowca. W tym roku po raz pierwszy od dłuższego czasu mamy pełny skład świetnie przygotowanych do startu psów i już za miesiąc jedziemy na kolejne w tym roku zawody!

 Rozmawiała Barbara Zając

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<