Krakus Aires Tango Festival w Kinie Pod Baranami

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 24 kwietnia 2024 - czwartek, 25 kwietnia 2024

Krakus Aires Tango Festival to jeden z największych festiwali tanga argentyńskiego na świecie, skupiający ponad 450 pasjonatów tanga z około 50 krajów. Festiwal odbędzie się pod koniec kwietnia w Krakowie i jego program po raz pierwszy uzupełnią w tym roku pokazy filmowe w Kinie Pod Baranami. Zostaną pokazane trzy tytuły: nagrodzony w Wenecji dramat „Tango Libre”, autotematyczny film Sally Potter „Lekcja tanga” i argentyńska opowieść o uzdrawiającej mocy tanga „Fermín, glorias del tango”. Seanse w środę i czwartek, 24–25 kwietnia.

Krakus Aires Tango Festival (25-30 kwietnia) odbędzie się w Krakowie po raz szósty. Tancerze z całego świata będą tańczyć przez 6 dni i nocy w najpiękniejszych salach tanecznych w mieście. W programie przewidziane są warsztaty taneczne, muzyczne, koncerty z muzyką na żywo oraz wystawa fotograficzna. Na scenie będzie można zobaczyć muzyków oraz pokazy par mistrzowskich z Argentyny, Urugwaju, Włoch, Polski oraz Turcji.

W tym roku po raz pierwszy Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy filmowe w Kinie Pod Baranami. W środę i czwartek, 24 i 25 kwietnia, będzie można zobaczyć trzy filmy połączone motywem tanga.

Nagrodzony na Festiwalu w Wenecji film Tango Libre” (reż. Frédéric Fonteyne) rozgrywa się w więzieniu. Pracuje tam główny bohater (w tej roli belgijski komik i aktor François Damiens), który od codziennej monotonii ucieka w świat tanga. Jego los diametralnie zmienia się za sprawą spotkania z pewną kobietą, która żyje zgodnie z własnymi pragnieniami i według własnych reguł. O wyzwalającej mocy tanga, rolach kobiety i mężczyzny, ale też o sztuce filmowej, w Lekcji tanga” opowiada Sally Potter. Brytyjska reżyserka snuje autotematyczną historię o złożonej relacji adeptki tanga i jej nauczyciela (w tej roli Pablo Verón). Argentyński dramat Fermín, glorias del tango” (reż. Oliver Kolker, Hernán Findling) ukazuje niezwykłą, uzdrawiającą siłę tanga. To właśnie ono staje się sposobem komunikacji pomiędzy młodym lekarzem a pacjentem szpitala psychiatrycznego, który oddzielił się od świata niewidocznym murem.

Filmy prezentowane będą w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

PROGRAM:

środa, 24 kwietnia, 20.00
TANGO LIBRE
| TANGO LIBRE
reż. Frédéric Fonteyne, Francja/Belgia/Luksemburg 2012, 105’

czwartek, 25 kwietnia, 18.00
LEKCJA TANGA
| THE TANGO LESSON
reż. Sally Potter, Argentyna/Francja/Wielka Brytania/Niemcy/Holandia 1997, 100’

czwartek, 25 kwietnia, 20.00
FERMÍN, GLORIAS DEL TANGO
| FERMÍN, GLORIAS DEL TANGO
reż. Hernán Findling, Oliver Kolker, Argentyna 2014, 110'

O FILMACH:

FERMÍN, GLORIAS DEL TANGO | FERMÍN, GLORIAS DEL TANGO
reż. Hernán Findling, Oliver Kolker, Argentyna 2014, 110'
Pełna energii mieszanka muzyki, magicznego realizmu i elektryzującego tańca w fascynującej opowieści o cudach tanga.
Zamknięty dekady temu w zakładzie psychiatrycznym Fermín wyrywa się z izolacji z pomocą ambitnego młodego lekarza, który nawiązuje z nim kontakt poprzez język argentyńskiego tanga. Gdy ich relacja się pogłębia, pacjent zaczyna wracać myślami do Buenos Aires 1940 roku, gdzie skrywane od dawna sekrety wychodzą na światło dzienne w zmysłowym rytmie wspaniałego i porywającego tańca.

LEKCJA TANGA | THE TANGO LESSON
reż. Sally Potter, Argentyna/Francja/Wielka Brytania/Niemcy/Holandia 1997, 100’
Nastrojowy film wybitnej reżyserki, Sally Potter (Orlando, Człowiek, który płakał), ze znakomitą ścieżką dźwiękową.
Twórczyni filmu sama występuje w roli reżyserki, która od dłuższego czasu nie ma pomysłu na swój następny projekt. Wie tylko, że jego akcja ma dziać się w "wymarzonym dla reżysera mieście" Paryżu. Twórcza blokada znika, gdy kobieta poznaje Pabla, nauczyciela tanga, u którego zaczyna uczyć się tańca. Ich relacja to wzajemne zobowiązanie: Pablo ma nauczyć Sally tańczyć, a ona ma zrobić o nim film.

TANGO LIBRE | TANGO LIBRE
reż. Frédéric Fonteyne, Francja/Belgia/Luksemburg 2012, 105’
J.C. (François Damiens) jest strażnikiem więziennym i zwyczajnym człowiekiem wiodącym monotonne życie. Jedyną ekstrawagancją, na jaką sobie pozwala, jest nauka tanga. Pewnego wieczoru, podczas lekcji poznaje Alice (Anne Paulicevich), radosną trzydziestolatkę. Następnego dnia spotyka ją w swoim miejscu pracy w sali widzeń, gdzie odwiedza ona jednocześnie dwóch więźniów - męża i kochanka. J.C. przeżywa szok. Wkrótce zostaje uwikłany w barwne życie kobiety, żyjącej zgodnie z własnymi pragnieniami i według własnych reguł.

ORGANIZATORZY:
Krakus Aires Tango Festival
Kino Pod Baranami

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<