Dzień Tańca z Cracovia Danza

Spektakle taneczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 29 kwietnia 2024, 14:00

Prezentacja poloneza przez tancerzy a potem wspólny taniec z wszystkimi widzami pod wodzą Romany Agnel. Tak Cracovia Danza będzie świętować z krakowianami Międzynarodowy Dzień Tańca.
Prezentacja Polonez wiosenny jest pierwszym wydarzeniem cyklu happeningów Cztery pory poloneza z serii Cracovia Danza: balet w mieście przedstawiającym i promującym poloneza. Taniec ten 5 grudnia 2023 roku został wpisany na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Balet Cracovia Danza tym wydarzeniem zwraca również uwagę na Święto Konstytucji 3 Maja.
„Jak wiosna, to tylko z Polonezem wiosennym i z Baletem Cracovia Danza.  Będziemy świętować go tańcząc poloneza wokół pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. A jak Polonez wiosenny to z kwiatami lub zielonymi gałązkami. Przybywajcie więc licznie  na Rynek w Krakowie. Nie zapomnijcie o kwiatach i gałązkach!”, zachęca spiritus movens Baletu Cracovia Danza, Romana Agnel.
A my, redakcja Karnetu wtórując temu entuzjazmowie, ku dodatkowej zachęcie, przypominamy słynny fragment koncertu Jankiela z polonezem 3 maja:

„Wydając ciche, ledwie słyszalne brzęczenia.
Mistrz zawsze patrzył w niebo czekając natchnienia.
Spójrzał z góry, instrument dumnym okiem zmierzył,
Wzniosł ręce, spuścił razem, w dwa drążki uderzył,
Zdumieli się słuchacze...
Razem ze strun wiela
Buchnął dźwięk, jakby cała janczarska kapela
Ozwała się z dzwonkami, z zelami, z bębenki.
Brzmi Polonez Trzeciego Maja! - Skoczne dźwięki
Radością oddychają, radością słuch poją,
Dziewki chcą tańczyć, chłopcy w miejscu nie dostoją"
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz,
Księga XII, Kochajmy się



Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<