Rozbicie

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 26 kwietnia 2024, 18:00 - poniedziałek, 13 maja 2024

Wystawa witraży studentów Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej UKEN.

Historia witraży sięga państwa Franków i końca IX wieku. Na ten wiek datowane są najstarsze zachowane dzieła. Niewielkie szybki stosowane w produkcji witraży były wydmuchiwane z masy szklanej i barwione tlenkami metali. Sposób wytwarzania przetrwał w niezmienionej formie aż do XIV wieku. Prawdziwy rozkwit sztuki tworzenia witraży to okres gotyku. Wysokie okna dawały dostęp do światła i przestrzeń dla witraży.

W XVIII wieku nadszedł kres popularności witraży w formie znanej z okresu średniowiecza. Sztuka tworzenia witraży powróciła do łask w drugiej połowie XIX wieku, gdy udało się odtworzyć oryginalny, średniowieczny przepis wytwarzania szkła.

Współcześnie witraż to już element kultury masowej i chyba najpopularniejsza technika tworzenia szkła artystycznego. Co niezwykłe ich proces powstawania – łączenia szklanych elementów wciąż od wieków jest taki sam. Nie są już związane tylko ze sztuką sakralną. Są efektownym elementem dekoracyjnym wnętrz. Fenomenem tej sztuki jest to że „żyją” gdy przenika je światło, fascynują grą kolorów i rysunku.

Wystawy witraży można oglądać sporadycznie. Specyficzne materiały i odpowiedni warsztat, a przede wszystkim czasochłonność procesu powstawania powodują, że nie jest to technika popularna, łatwo dostępna dla wszystkich twórców. To tylko kilka powodów by zobaczyć wystawę prezentującą kilkanaście prac młodych artystów - studentów II roku Kierunku Malarstwo z pracowni Malarstwa Architektonicznego Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wystawę uświetnią również profesjonalne witraże przygotowane przez Pracownię

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<