Miesiąc Krakowianek 2024

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 1 marca 2024 - niedziela, 31 marca 2024

Już po raz trzeci Kraków celebruje Miesiąc Krakowianek! To wyjątkowa okazja do rozmowy o kobiecej solidarności, szansa do debaty na temat praw kobiet, czas siostrzeństwa i odkrywania zapomnianej historii mieszkanek naszego miasta. Marzec to czas kobiecej mocy! W tym roku czeka nas ponad 100 wydarzeń!

Porozmawiamy o zdrowiu, ciele i emocjach, wzmocnimy się podczas warsztatów WenDo i szkoleń z samoobrony dla dziewczyn. Będziemy praktykować jogę  i wspólnie potrenujemy do maratonu! Nie zabraknie również herstorii! Poznamy bliżej biografie m.in. Nawojki i Marii Jaremy. Będziemy spacerować Szlakiem Krakowianek po Starym Mieście, Nowej Hucie i po Kazimierzu, odnajdując ślady naszych lokalnych bohaterek. Spotkamy się przy lekturach o siostrzeństwie i nie zapomnimy również o badaniach profilaktycznych. Miesiąc Krakowianek (1–31 marca), jak co roku, zamyka hucznie Gala Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wyjątkowych krakowianek, podczas której za swoją pracę i osiągnięcia uhonorowane zostaną cztery inspirujące krakowianki.

Miesiąc Krakowianek to święto kobiecej siły, która inspiruje pozytywne zmiany w naszym mieście! Kobiety przez wieki kształtowały kulturę, politykę i naukę tego miasta, a teraz to my, kobiety, Krakowianki, tworzymy współczesną herstorię – mówi inicjatorka projektu, Nina Gabryś-Janowska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej. 

Miesiąc Krakowianek jest inicjatywą Urzędu Miasta Krakowa realizowaną we współpracy z miejskimi instytucjami kultury, jednostkami, szpitalami, organizacjami pozarządowymi.

Zobacz program:

PROGRAM GŁÓWNY

SPACERY SZLAKIEM KRAKOWIANEK

DOBROSTAN & ZDROWIE

W BIBLIOTECE KRAKÓW

Informacje o Miesiącu Krakowianek są również dostępne na profilu na Facebooku. Program wydarzeń może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

***

W ramach „krakowianek" realizowane są liczne działania, wśród nich: ustanowienie Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wybitnych krakowianek, program wzmacniania kobiet na rynku pracy „Przedsiębiorcze krakowianki”, kampania wspierająca sportowczynie „Mistrzynie”, organizacja Miesiąca Krakowianek oraz stworzenie szlaku turystycznego poświęconego bohaterkom miasta.

W projekt zaangażowane są także liczne miejskie instytucje: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Krakowa, Biblioteka Kraków, miejskie szpitale, Wydział Przedsiębiorczości, MUFO, Zarząd Infrastruktury Sportowej czy Zarząd Zieleni Miejskiej.

Celem koordynacji działań na rzecz rozwoju projektu #krakowianki powołany został Zespół Zadaniowy ds. Projektu Krakowianki. Zadania i skład zespołu reguluje zarządzenie nr 3385/2022 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 22 listopada 2022 r.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<