Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2024

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 22 lutego 2024 - niedziela, 25 lutego 2024

„Tańcz nam morze” - pod takim mottem przewodnim w dniach 22–25 lutego 2024 roku odbędzie się 43. edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties.

Kolejne czterodniowe święto muzyki wiatru i wody oddalone 600 km od morza! Nieprzerwanie od 43 lat festiwal sprowadza do Krakowa z najdalszych zakątków Polski wielotysięczną publiczność, połączoną żeglarską i szantową pasją. Wspólnota pasji i doświadczeń integruje publiczność i sprawia, że niepowtarzalny klimat festiwalu to znak rozpoznawczy Shanties. Są jednak wśród publiczności i tacy, którzy pod wpływem „festiwalowej aury”, autentyczności muzyki, rozpoczynają przygodę z żaglami od udziału w krakowskim festiwalu.

Na tegoroczną edycję zaplanowano wiele muzycznych atrakcji. Festiwal rozpocznie się koncertem w Radiu Kraków, wspomnieniem twórczości Lucjusza Kowalczyka z legendarnej grupy „Spinakery”. Kameralny koncert w radiowej przestrzeni gościć będzie solistów i wprowadzi w klimat morskiej poezji śpiewanej i krainy łagodności. Od piątku w kinie Kijów czekają na publiczność koncerty jubileuszowe zespołów Banana Boat i Atlantyda. Znajdzie się czas, by pożeglować po górskich szlakach, gdyż nie od dziś wiadomo, że żeglarze kochają góry. W tym roku w trakcie koncertu „Mor(ż)e Góry” w sobotnie popołudnie, pojawią się klimaty znane z górskich szlaków za sprawą zespołów kojarzonych z piosenką turystyczną.

Sobotni nocny koncert cieszyć publiczność będzie twórczość Ryszarda Muzaja.

Muzyk, tekściarz, żeglarz, człowiek morza, przyjaciel. Bosman na „Zawiszy Czarnym”, ratował „Marqueza” w 1984, pracował w gdyńskim MIRze i na statku badawczym RV „Oceania”. Aksamitny głos, instynkt muzyczny, własny styl gry na gitarze, członek „Starych Dzwonów” (od początku istnienia zespołu), specyficzne poczucie humoru i - przede wszystkim – teksty i muzyka, które weszły na stałe do kanonu polskiej piosenki żeglarskiej. Kto nie zna „Emeryta”, „Więcej żagli”, „Jesiennych zwierzeń”, „Gdyńskiego portu”? Mówi się, że każdy z nas powinien zostawić po sobie jakiś ślad, jakieś dziedzictwo - najlepiej artystyczne. Rysiek Muzaj nie musi się o to martwić. Z przyjemnością, sympatią i oczekiwanym wzruszeniem przypominamy to, co stworzył, w sobotnim koncercie w kinie Kijów o godz. 22.00.

Obowiązkowym punktem programu w festiwalową sobotę o godz. 14.00 są „Szanty w plenerze” na Rynku Głównym, czyli wspólne śpiewanie pieśni morskich z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami z zagranicy: Armstrong’s Patent i The Exmouth Shanty Men. Szantowy happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok bez względu na kapryśność zimowej aury, gromadzi coraz większą liczbę uczestników. Zapraszamy do spontanicznego udziału!

Jak zwykle na afiszu obowiązkowo znajdą się popularne 2 koncerty dla dzieci, w piątkowe i sobotnie przedpołudnie o godz. 11.00 prowadzone odpowiednio przez zespół Klang i Zejman i Garkumpel. Termin festiwalu to końcówka ferii zimowych w Małopolsce, więc koncerty dla dzieci są doskonałą propozycją na rodzinne spędzanie czasu. Warto zanotować daty w kalendarzu. Organizator dla zorganizowanych grup przewidział specjalną zniżkę na koncert piątkowy w kinie Kijów. Koncerty dla dzieci cieszą się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszej publiczności, ale także wśród rodziców, a piosenki „Hej ho, żagle staw!”, czy „Hej fala falę goni...” znane są szerokiej widowni. Warto dodać, że w tym roku organizator wydał z myślą o najmłodszych uczestnikach żeglarski śpiewnik „Szanteczki” z piosenkami znanymi ze wspomnianych koncertów!

Niedzielne przedpołudnie nieodmiennie należy do szanty klasycznej z udziałem jedynego w Polsce ponad 30 osobowego Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” pod batutą Jacka Jakubowskiego. To chór żeglarzy, a rejs na żaglowcu Kapitan Borchardt, w trakcie którego chór koncertował w odwiedzanych miejscowościach Szkocji, spotkał się z aplauzem lokalnej publiczności. Chór z powodzeniem kultywuje na polskich i zagranicznych scenach, szeroko pojęty morski folklor.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszy kiermasz żeglarski, wystawy fotografii/malarstwa marynistycznego, wiele wydarzeń dodatkowych wzbogacających koncerty, a wśród nich niezmiennie popularne nocne szantowo – folkowe jam session od czwartku do niedzieli w tawernie żeglarskiej Stary Port.

W festiwalu udział potwierdzili najlepsi wykonawcy sceny szantowej, ulubieńcy publiczności oraz goście z zagranicy: Armstrong’s Patent (Holandia), The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania) – ponad 30 solistów i zespołów. Zapraszamy w rozśpiewany rejs!

Program

22 lutego (czwartek)

godz. 19.00
koncert „Tam gdzie fale nas bujają…” (K1)
RADIO KRAKÓW Studio S5

prowadzenie: Piotr Zadrożny, Arek Wlizło
wystąpią m.in. Arek Wlizło Trio, Piotr Zadrożny, Marta Kania, Mirek Kowalewski & Zbyszek Murawski, Kuba Paluszkiewicz, Włodzimierz Dębski, Waldemar Mieczkowski Band, Witold Zamojski

23 lutego (piątek)

godz. 11.00
koncert dla dzieci „Mały może w morze” (K2)
KINO KIJÓW

wystąpi zespół Klang

godz. 18.00
koncert „Kubryk rozmaitości” (K3)
KINO KIJÓW

prowadzenie: Wojciech Harmansa „Muzyk”, Michał Gramatyka „Doktor”
wystąpią m.in. Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Sąsiedzi, Formacja, Arek Wlizło Trio, Perły i Łotry, Banana Boat

godz. 22.00
koncert – 30-lecie Banana Boat „Do ładowni” (K4)
KINO KIJÓW

prowadzenie: Mirosław Kowalewski, Zbigniew Murawski
wystąpią m.in. Banana Boat, Klang, Orkiestra Samanta, Perły i Łotry, Stara Kuźnia, Zejman i Garkumpel, The Nierobbers, Kapitan Thorn

24 lutego (sobota)

godz. 11.00
koncert dla dzieci „Hej fala falę goni” (K5)
KINO KIJÓW

wystąpią Zejman i Garkumpel, Krzykaśki

godz. 14.00
szanty w plenerze
RYNEK GŁÓWNY

Wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu: Armstrong’s Patent, Exmouth Shanty Men

godz. 17.00
koncert „Morże góry?” (K6)
KINO KIJÓW

prowadzenie: Klang
wystąpią m.in. Atlantyda, EKT Gdynia, Ryczące Dwudziestki, Trzecia Miłość, Formacja, Słodki Całus od Buby, Klang

godz. 22.00
koncert piosenek Ryszarda Muzaja „Trzymaj bracie kurs” (K7)
KINO KIJÓW

prowadzenie: Marek Szurawski, The Nierobbers
wystąpią m.in. Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Stare Dzwony, Ogólnopolski Szantowy Kwartet Skrzypcowy, Waldemar Mieczkowski Band, The Nierobbers, The Pioruners, Witold Zamojski, Flash Creep, Armstrong’s Patent

25 lutego (niedziela)

godz. 12.00
koncert szanty klasycznej „Rwijmy fały” (K8)
KINO KIJÓW

prowadzenie: Jacek Jakubowski
wystąpią m.in. Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, The Pioruners, Cztery Refy, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Armstrong’s Patent, Exmouth Shanty Men

godz. 16.00
koncert – 30-lecie Atlantydy „Tańcz, gdy zabawa trwa” (K9)
KINO KIJÓW

prowadzenie: Sławomir Klupś, Wojciech Klupś
wystąpią m.in. Atlantyda, Cztery Refy, Flash Creep, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Perły i Łotry, Stare Dzwony, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mirosław Kowalewski & Zbigniew Murawski, Exmouth Shanty Men

--

22–25 lutego od godz. 22.00
TAWERNA ŻEGLARSKA STARY PORT

  • Nocne Szantowania z wykonawcami festiwalu Shanties

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<