45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 7 września 2023 - niedziela, 8 października 2023

Biuro Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Muzeum Krakowa zapraszają na wystawę planszową rozmieszczoną pod arkadami w Pałacu Krzysztofory.

W tym roku mija 45 lat od wpisania zespołu staromiejskiego Krakowa (Wawelu, Starego Miasta, Kazimierza i Stradomia) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która została utworzona w 1978 roku. Historyczne centrum miasta Krakowa zajmowało wówczas jedno z 12 pierwszych miejsc na Liście Światowego Dziedzictwa. Obecnie składa się ona z 1157 obiektów rozmieszczonych w 167 państwach. Wśród nich 17 obiektów pochodzi z Polski.

Na wystawie zostały przedstawione główne etapy i kierunki działalności Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na rzecz odnowienia historycznej zabudowy Krakowa – od momentu jego powstania (18.12.1978 – pierwsze zebranie) po czasy nam współczesne. Przemiany polityczno-ustrojowe, które nastąpiły w latach 1989–1990, przyniosły pozytywne zmiany. Od tego czasu w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa wchodzą znani eksperci w dziedzinie ochrony zabytków i konserwacji. Głównym źródłem finansowania prac pozostaje Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Przystąpienie Polski w 2004 roku do Unii Europejskiej poszerzyło możliwości uzyskiwania dotacji, co przełożyło się na zintensyfikowanie działań związanych zarówno z odnową, jak i ochroną zabytków w naszej części Europy. Na podstawie licznych fotografii towarzyszących ekspozycji przedstawiono niektóre historyczne budowle podczas ich remontu, a także liczne zabytki po zakończeniu prac renowacyjnych. Częścią wystawy planszowej jest Kronika życia miasta (1978–2023), w której zostały ukazane jedne z najważniejszych – zarówno politycznych, jak i kulturowych – wydarzeń odbywających się wówczas w mieście.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<