Ale kosmos!

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 23 maja 2023 - niedziela, 31 grudnia 2023

Na wystawie można zobaczyć prawie czterysta haftów i koronek. Całe mnóstwo, a przecież to tylko niewielka część dorobku członkiń Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie, które w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia.

W tym czasie ponad sto osób związało się ze Stowarzyszeniem formalnie. O wiele, wiele więcej znalazło się w jego orbicie – jako uczestniczki i uczestnicy warsztatów i wystaw, sympatycy, przyjaciele. LUD-Art to trwała i dynamiczna społeczność. Wzmacnia ją nie tylko zamiłowanie do rękodzieła, lecz także siła relacji budowanych dzięki cotygodniowym spotkaniom, przygotowywanym wspólnie warsztatom i wystawom – chwilom spędzonym w gronie koleżanek. O tym także opowiada wystawa.

Ekspozycja sięga do historii Stowarzyszenia, która od samego początku splata się z dziejami Muzeum. Przede wszystkim dzięki pierwszej prezesce Urszuli Janickiej-Krzywdzie, wówczas kustoszce MEK. To ona zainicjowała warsztaty hafciarskie wykorzystujące wzory z etnograficznej kolekcji i zaszczepiła w swoich kursantkach miłość do ludowych haftów – na zawsze. We wspomnieniach członkiń Stowarzyszenia powraca także Halina Dulemba, wieloletnia liderka organizacji, mistrzyni haftu zafascynowana bogactwem znaczeń ornamentów wyszytych na tkaninach.

Na wystawie można odnaleźć kilka obiektów ze zbiorów Muzeum przywołanych jako przykłady pierwszych inspiracji członkiń Stowarzyszenia, a także ich własne prace, które trafiły do MEK. Są też narzędzia pracy hafciarek i koronczarek ujawniające ogrom wiedzy, precyzji i cierpliwości niezbędnych do uprawiania tego hobby.     

Nieprzebrana ilość zgromadzonych tu mistrzowskich ściegów i misternych splotów przyprawia o zawrót głowy. Nieskończony świat kolorów, wzorów, form i formatów dowodzi nie tylko kunsztu autorek, ale też ich nieposkromionej wyobraźni. Ale kosmos!

***
Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie
Zaczęło się od warsztatów hafciarskich zorganizowanych w Muzeum przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Po roku kursów, wykładów i pokazów, w maju 1993 roku zawiązał się Klub Hafciarski, który w roku 2005 przekształcił się w Stowarzyszenie.
Członkinie Stowarzyszenia wspólnie poznają tajniki haftu i koronkarstwa. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem. W poszukiwaniu tradycyjnych wzorów odwiedzają muzea i archiwa. Uczą się od siebie nawzajem, doskonalą umiejętności na mistrzowskich kursach rękodzieła. Biorą udział w wystawach i przedsięwzięciach edukacyjnych w całym kraju. Współpracują z organizacjami z innych rejonów Polski, a także z zagranicy (Wielka Brytania, Słowacja, Czechy, Międzynarodowe Stowarzyszenie OIDFA)
Spotkania Stowarzyszenia LUD-Art odbywają się co wtorek w godzinach 16.00–18.00 od października do czerwca w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Aktualne inicjatywy organizacji można śledzić na: lud-art.blogspot.com i fb/LudArtKrakow.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<