Do dwóch razy sztuka

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Słodko-gorzka komedia na dwoje aktorów, autorstwa dramaturga Barry’ego Creytona, który napisał ją dla swojej wieloletniej przyjaciółki, aktorki Noeline Brown oraz samego siebie. Prapremiera odbyła się we wrześniu 1987 roku w Ensamble Theatre w Sydney. Spektakl zyskał uznanie krytyków i szturmem zdobył serca widzów, torując sztuce drogę do sukcesu również poza granicami kontynentu. Już rok po australijskiej prapremierze, została przeniesiona na deski West Endu. Do tej pory przetłumaczono i wystawiono ją aż w 25 językach.

Jako dwa główne źródła inspiracji do jej powstania, Creyton wskazuje dramaty „Życie prywatne” Noëla Cowarda oraz „Kto się boi Virginii Woolf” Edwarda Albeego. „Do dwóch razy sztuka” iskrzy od brawurowych dialogów, ciętych ripost, niefortunnych przypadków i zachowań, ujętych w zabawnym tonie. Pod przykrywką komizmu skrywa się jednak wzruszająca historia dwójki ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć i jednocześnie nie mogą żyć ze sobą.

Wszystko zaczęło się w pewien piękny, deszczowy dzień, w godzinach szczytu, na ulicach West Side Highway. Ona wjechała w tył jego samochodu, on zaczął na nią wrzeszczeć, po czym zaprosił ją na kolację… Alexandra i George. Wytworni, eleganccy, kulturalni, około czterdziestki. Niegdyś małżeństwo, udane w 75%, jak twierdzi Alexandra, bądź w 50%, jak twierdzi George, spotykają się przypadkiem w restauracji, pięć lat po rozwodzie. Niewinny flirt prowadzi do rozliczeń przeszłości, ale staje się dla nich również nowym początkiem. Czy ta dwójka ma szansę na porozumienie, nawet jeśli na pytanie odpowiadają pytaniem?

Premiera "Do dwóch razy sztuka" odbędzie się w Krakowskim Teatrze VARIETE 21 stycznia 2023 r. o godz. 18:00. Reżyserką spektaklu jest Anna Gryszkówna - aktorka i reżyserka. Do jej ostatnich realizacji należą: monodram Agnieszki Przepiórskiej – „Ginczanka. Sposób na prostotę życia” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (2020), „Simona K. Wołająca na puszczy” w Big Book Cafe w Warszawie (2020), „Śnieg” w Teatrze Narodowym w Warszawie (2021) „Panny z wilka. Rapsod” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (2021), „Anna” – spektakl o Annie Walentynowicz w Stoczni Cesarskiej (2022). Kostiumy i scenografię zaprojektowała Karolina Łucja Bramowicz. Za reżyserię światła odpowiada Karolina Gębska. Opracowanie muzyczne przygotował Michał Lamża.

W głównych rolach wystąpią Barbara Kurdej-Szatan oraz Michał Staszczak, znani widzom Krakowskiego Teatru VARIETE jako Roxie Hart i Billy Flynn z kultowego musicalu „Chicago” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Twórcy:

  • Autor sztuki: Barry Creyton
  • Reżyseria: Anna Gryszkówna
  • Tłumaczenie: Krystyna Podleska
  • Scenografia i kostiumy: Karolina Łucja Bramowicz
  • Reżyseria światła: Karolina Gębska
  • Opracowanie muzyczne: Michał Lamża

Spektakl wystawiany z angielskimi napisami.

Udostępnij

Więcej

  • 85/70 zł
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<