Piękni dwudziestoletni

25 stycznia 2024

W tym roku Teatr Barakah świętuje dwudziestolecie działalności artystycznej!

Justyna Skalska

Trochę historii

Teatr Barakah został założony w 2004 roku przez reżysera i aktora Michała Nowickiego oraz aktorkę, scenografkę i kostiumografkę Monikę Kufel. Symbolicznym początkiem współpracy obojga artystów był monodram pt. „Szafa”. Sztuka odbiła się głośnym echem w całej Europie, m.in. została wyróżniona nagrodą aktorską dla Moniki Kufel na Międzynarodowym Festiwalu „Aktor Europy” w macedońskim Otesevo, co otworzyło drzwi do rozpoczęcia działalności nowego, progresywnego, nieinstytucjonalnego teatru w Krakowie. Od 2007 roku scena działa pod egidą Fundacji Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru Barakah.

W 2013 roku Teatr Barakah doczekał własnej siedziby przy ulicy Paulińskiej 28, niemal w samym centrum krakowskiego Kazimierza. Ciekawostką jest fakt, że kamienica, w której znajduje się scena teatru, przed II wojną światową znana była jako Nowa Mykwa żydowska, stąd w przestrzeni teatralnej można dostrzec na ścianach zabytkowe holenderskie kafle.

Odczytać na nowo

„Od lat współpracujemy zarówno z doświadczonymi aktorami i aktorkami, jak i ze studentami Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie” – mówią Monika Kufel i Michał Nowicki.

Już od kilku sezonów scena na Paulińskiej odczytuje na nowo znane teksty kultury, zgłębiając sylwetki psychologiczne postaci i przenosząc akcję do czasów współczesnych, czego przykładami są takie produkcje jak „Rosemary”, „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce”, czy „Przełamując fale”. W teatrze nie brakuje również projektów społecznych i edukacyjnych. Od początku działalności teatr współpracuje z osobami LGBT+, czego efektem był m.in. projekt UWAGA! Strefa LGBT. Teatr Barakah zaangażował się również w działania na rzecz osób dotkniętych kryzysem wojennym w Ukrainie, organizując warsztaty językowe dla dorosłych i zajęcia artystyczno-integracyjne dla młodzieży i dorosłych. Wzmacnia także dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i tworzy kulturę dostępną – m.in. w ramach 13. Krakowskiej Nocy Poezji na deskach teatru tłumaczono wiersze Wisławy Szymborskiej na Polski Język Migowy.

Jubileuszowy program

Zespół teatru intensywnie pracuje nad nowymi projektami i zaprasza w jubileuszowym roku na następujące prapremiery. W kwietniu zobaczymy stanowiący zwierciadło współczesności spektakl „Poza zero” autorstwa Krzysztofa Zyguckiego w reżyserii Wery Makowskx, inspirowany powieścią „Tęcza grawitacji” Pynchona i filmem Kubricka „Dr. Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”. Kolejną prapremierą będzie produkcja „Requiem dla snów” Anieli Płudowskiej w reżyserii Michała Nowickiego, która poruszy problem lekomanii i uzależnień od substancji psychoaktywnych. Na przełomie czerwca i lipca odbędzie się prapremiera spektaklu „Jeszcze Polska nie zginęła” w reżyserii Doroty Abbe i Michaela Rubenfelda, która połączy teatralny performance z political fiction i przedstawi futurystyczną wizję Polskiej Rzeczpospolitej Żydowskiej.

Ponadto Teatr Barakah planuje do końca roku wystawić kompilację sztuk Samuela Becketta, czyli. „Trzy dramatyzacje” w reżyserii Włodzimierza Szturca oraz „Fargo” Grzegorza Likego w reżyserii Michała Nowickiego. Sezon jubileuszowy zwieńczy uroczysty koncert złożony z utworów i piosenek specjalnie napisanych dla Teatru Barakah na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

A nam nie pozostaje nic innego, jak złożyć Teatrowi Barakah gratulacje z okazji jubileuszu i życzyć kolejnych, owocnych dwudziestu lat pracy!

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<