Salon Literacki: Żaden koniec. Spotkanie z Zośką Papużanką

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 16 maja 2024, 18:00

Spotkanie z Zośką Papużanką wokół książki Żaden koniec poprowadzi Jadwiga Malina – poetka, sekretarz w randze vice prezesa KO Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, prowadząca cykliczne spotkania „Peron Literacki”.

Żaden koniec to próba zrekonstruowania historii rodziny, która rodziną w gruncie rzeczy nie jest. To kilka pokoleń ludzi, którzy niewiele o sobie wiedzą i nie potrafią mówić o swoich trudnościach. Dzieci i wnuki Krystyny, tolerując jej dziwactwa, bezskutecznie starają się odszyfrować sekrety zmarłych, obalić mur nieporozumień, usłyszeć przemilczane historie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i jak ich własne losy są splecione z losami przodków. Powieść nie musi wskazywać rozwiązań, nie musi się kończyć, skoro żaden koniec nie jest ani potrzebny, ani możliwy. Zośka Papużanka wraca do sagi rodzinnej, lecz zamiast na narodzinach, skupia się na odchodzeniu.

„A może jedynie klaun w cyrku wie, kto naprawdę jest smutny, i tylko dziecko się nie śmieje?”, pyta Zośka. A ona umie opowiedzieć o życiu w taki sposób, że dziwimy się zwykłymi sprawami. I przez chwilę zaczynamy rozumieć wszystko. To rodzinna saga, w której żadna relacja nie jest taka, jaka się wydaje. Najodważniejsza powieść Papużanki, językowo zapiera dech.

Sylwia Chutnik

 

Jak czytać „Żaden koniec”? Otóż tak, aby delektować się zdaniami i słowami stosowanymi przez autorkę. Wiele z nich chciałoby się zapamiętać jako życiowe mądrości. Po raz kolejny autorka zdobyła moje serce swoim stylem i językiem, którym napisała tę książkę. Prawdę powiedziawszy po skończonej lekturze mam ochotę przeczytać ją drugi raz, delektując się każdym zdaniem. Książkę zdecydowanie polecam, choć to wymagająca pozycja. Jednak zdecydowanie warto po nią sięgnąć i przeżyć literacką ucztę.

Wojciech Sobański

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<