„Wiersz ten którym krzyczę”. Spotkanie z Natalią Belczenko, Marianną Kijanowską i Ołesią Mamczycz

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 24 lutego 2024, 16:00

Strzelają,
gdy tłum kobiet wbiega w nozdrza świateł
– oby Bóg miał to zdjęcie –
[…]
Ja, teraz na moście, pozbawiony mowy […]

Ilya Kaminsky, „Celują w nas żołnierze” (przeł. Anna Łazar)

W drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę zapraszamy na spotkanie z ukraińskimi poetkami: Natalią Belczenko, Marianną Kijanowską i Ołesią Mamczycz. Rozmowę poprowadzi pisarka Żanna Słoniowska. Porozmawiamy o tym, jak na tworzenie kultury, a w szczególności literatury, wpływa tocząca się wojna: jakie książki są pisane, jak się je wydaje i jaki wpływ ma to na przyszłość Ukrainy. W rozmowie zwrócimy szczególną uwagę na Odessę, której najważniejsze ośrodki kultury ucierpiały wskutek bombardowań w 2023 roku.

Wejściówki będą dostępne do pobrania w wersji elektronicznej na stronie KBF:BILETY oraz w aplikacji KBF:PLUS od poniedziałku 12 lutego od godziny 12.00.

Rozmowa jest częścią wydarzeń odbywających się 24 lutego pod hasłem #ReadingForOdesa w Miastach Literatury UNESCO na całym świecie. Każde z nich daje tego dnia wyraz solidarności z Odessą Miastem Literatury UNESCO poprzez publiczne czytanie wierszy lub fragmentów prozy wybranych przez tamtejsze Muzeum Literatury. W Krakowie przeczytamy między innymi wiersze urodzonego w Odessie Ilii Kaminskiego.

Tytuł spotkania pochodzi z wiersza Marianny Kijanowskiej w przekładzie Adama Pomorskiego z tomu „Babi Jar. Na głosy”. Przed spotkaniem i tuż po jego zakończeniu w foyer Pałacu Potockich będzie można nabyć książki z ukraińskiej księgarni NIĆ. Wydarzenie zostało objęte patronatem Warsztatów Kultury, wydawcy książki „Republika głuchych” Ilii Kaminskiego.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<