Wieczór z historią Krakowa

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Wieczór z historią Krakowa, czyli stały cykl spotkań Centrum Kultury Podgórze, przybliża uczestnikom tajemnice naszego miasta.

22 maja 2024

  • godz. 17.00wykład Odo i Kazimiera Bujwidowie, tytani pracy i społecznego zaangażowania, prowadzenie Danuta Gajewska
  • Profesor Odo Bujwid uznany jest za pierwszego polskiego bakteriologa. Jego żonę Kazimierę z Klimontowiczów określa się: „laborantka, matka, bojowniczka”. Bujwidowie są bardzo zasłużeni dla nauki polskiej i dla stosunków społecznych w Krakowie. Wykład będzie opierał się na książce: "Odo Bujwid. Osamotnienie. Pamiętniki z lat 1932 - 1942" a także na filmach edukacyjnych: "Laboratorium wolności. Pogromców mikrobów portrety rodzinne", "Gospodarz z Wolicy", który to film jest o Janie Bujwidzie, synu Odona. Dzieci Bujwidów były tak nieprzeciętne jak oni sami. Wszystko na tle historii Krakowa i historii Polski, która w swojej sile dotyczy każdego.
  • godz. 18.00wykład Najciekawsze odkrycia archeologiczne na terenie Polski - subiektywny wybór oczami archeologa, prowadzenie Ewa Kubica-Kabacińska
  • Podczas wykładu zaprezentowany zostanie wybór najciekawszych, spośród mniej znanych szerokiej publiczności, odkryć archeologicznych z terenów Polski. Corocznie bowiem tysiące pasjonatów odwiedzają gród w Biskupinie czy podziemia Krakowskiego Rynku. Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę, że mamy w naszym kraju pamiątki pobytu Scytów i Celtów, megalityczne grobowce, pozostałości siedzib Templariuszy i Joannitów. Nagłośnienia wymaga zapewne odkrycie, iż jeden z wczesnośredniowiecznych polskich ośrodków protomiejskich wznoszony był na wzór jednej z zachodnioeuropejskich siedzib cesarskich, a z terenu Jury znamy nie tylko ślady pobytu, ale również wytwórczości i sztuki ludności paleolitycznej.

6 czerwca 2024

  • godz. 17.00wykład Z Oleandrów po wolność, szlakiem Legionów Polskich, prowadzenie Danuta Gajewska
    6 czerwca 1914 roku wyruszyła z Oleandrów I Kompania Kadrowa. Którędy szli przez Kraków? W Michałowicach przeszli granicę zaboru rosyjskiego. Jak ich witano? W jaki sposób młodzież przygotowywała się do wojny? Jak liczne były Legiony? Jak długo trwała ich walka? Dla Polaków Wielka Wojna zaczęła się w Krakowie.
  • godz. 18.00wykład Archeologia na wakacjach, czyli prezentacja polskich skansenów i stanowisk archeologicznych udostępnionych dla zwiedzających oraz instrukcje dotyczące postępowania w razie przypadkowego odkrycia zabytku archeologicznego, prowadzenie Ewa Kubica-Kabacińska
    Podczas wykładu zaprezentowany zostanie przegląd najciekawszych polskich skansenów archeologicznych udostępnionych dla zwiedzających. Rzadko bowiem zdajemy sobie sprawę z faktu, że oprócz najbardziej znanego grodu w Biskupinie, czy podziemi krakowskiego Rynku, interesujące obiekty tego typu możemy znaleźć właściwie w każdym zakątku naszego kraju, a przykładami tego może być chociażby "Karpacka Troja" w Trzcinicy koło Jasła, czy podziemia kolegiaty w Wiślicy nieopodal Buska-Zdroju. Drugim poruszonym podczas wykładu zagadnieniem będzie właściwe postępowanie w razie przypadkowego odkrycia podczas wakacyjnego (i nie tylko) wypoczynku, zabytku, na przykład wyoranego w czasie prac polowych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<