Największy na świecie drewniany coaster – Patryk Kosenda i Miłosz Biedrzycki

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 29 października 2021, 18:00

29 października o 18.00 Spółdzielnia Ogniwo zaprasza na spotkanie z Patrykiem Kosendą. Rozmowa, którą poprowadzi Miłosz Biedrzycki, będzie dotyczyć głównie najnowszego tomu gościa czyli „Największego na świecie drewnianego coastera”.

Garść informacji:

Patryk Kosenda – współzałożyciel i redaktor magazynu art-kult „Stoner Polski”. Debiutował książką poetycką „Robodramy w zieleniakach” (Korporacja Ha!art, 2019), za którą spił małe piwko w ramach Nagrody Literackiej Browar. W 2021 r. nakładem wydawnictwa KONTENT ukazał się jego drugi tom, „Największy na świecie drewniany coaster”.

Miłosz Biedrzycki – autor książek poetyckich, tłumacz poezji, kierownik literacki do spraw poezji w Spółdzielni Ogniwo, współzałożyciel Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry, wiceprezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Druga książka poetycka Patryka Kosendy, „Największy na świecie drewniany coaster”, pokazuje, że pomysł na pisanie, jaki poeta zaproponował w debiucie – „Robodramach w zieleniakach” z 2019 r. – był przemyślanym projektem, który obecnie jest rozwijany dalej. Otóż Kosenda na potrzeby pojedynczych wierszy tworzy mikroświaty lub mikrosytuacje, rządzące się niezrozumiałymi zasadami, zbudowane ze zbitek psychodelicznych, absurdalnych obrazów, lapsusów językowych oraz przekształconych cytatów z pieśni religijnych czy radiowych piosenek, utrwalonych w kulturowej podświadomości wczesnych roczników 90. Nie chodzi tu jednak o prosty efekt szoku lub zbanalizowaną grę w postmodernistyczne kolaże cytatów, lecz o próbę nazwania lęków czy fiksacji przenikających naszą rzeczywistość oraz umysłowość zanurzonego w niej, przebodźcowanego podmiotu. Poetycka dziwność Kosendy jest więc narzędziem do sondowania tu i teraz.

ŁUKASZ ŻUREK

Poeta żeruje na komercyjnej kulturze w sposób totalnie uroczy, nie jest zwykłym szydercą czy ironistą – precyzyjnie wybiera komponenty produkcji kulturowych związanych z hegemonicznym dyskursem i funkcjonalizuje je na własnych warunkach, które okazują się absolutnie nienegocjowalne. Eksperymentuje z efektem sprzężenia zwrotnego: skoro w społeczeństwie postfordowskim kapitał jest w stanie przechwycić najwspanialsze osiągnięcia kultury niezależnej, to co stanie się wtedy, gdy niszowa kultura w analogiczny sposób przejmie ekstremalnie chujowe efekty hegemonicznej ideologii? Nie chodzi tu wcale o walkę, którą można wygrać – chodzi o samą przyjemność płynącą z robienia rzeczy nieprzechwytywalnych, a więc z punktu widzenia głównego nurtu kultury – bezwartościowych.

DAWID KUJAWA

 

Podczas wydarzenia możliwy będzie zakup tomu oraz innych druków wydawnictwa KONTENT.
Wstęp wolny! Wydarzenia w Spółdzielni Ogniwo dostępne są dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Proszę przygotować kod QR do okazania przy wejściu.
Wydarzenie jest częścią projektu Fundacji Miasto Literatury „Krakowskie księgarnie na medal” współfinansowanego ze środków miasta Krakowa.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<