Kościół oo. Dominikanów

Świątynie

Wielokrotnie niszczony przez pożary, wciąż kryje w sobie prawdziwe skarby architektury i sztuki, ślady świetności możnych krakowskich rodów i kupieckich cechów oraz ważne obiekty kultu.

Niegdyś stał tu romański parafialny kościół św. Trójcy. Kiedy w 1222 roku do miasta przybyli dominikanie, przekazano im tę właśnie świątynię, parafię przenosząc do kościoła Mariackiego. Po zniszczeniach dokonanych przez Tatarów, w połowie XIII wieku rozpoczęto trwającą kilkadziesiąt lat budowę nowego gotyckiego kościoła. W 1462 roku wybuchł tu wielki pożar, według legendy wywołany przez samych dominikanów, zajmujących się alchemią i naukami tajemnymi, m.in. fabrykowaniem złota. W kolejnych stuleciach do nawy i prezbiterium dobudowywano kaplice wznoszone przez krakowskie cechy lub przeznaczone dla rodzin fundatorów. Ozdobą kościoła jest renesansowa kaplica św. Jacka wzorowana na kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Z postacią tego świętego, który zapoczątkował działalność dominikanów w Krakowie, związane są liczne podania i legendy, np. o tym, że zakonnik potrafił nadawać wodzie leczniczą moc czy wypędzać szatana z ciał opętanych. Diabelskie jęki i skowyt wypędzonych z ludzkich ciał czartów ponoć do dziś zdarza się słyszeć w pobliżu kościoła.

Tragiczny pożar, który w 1850 roku zniszczył znaczną część miasta, dotknął także kościół Dominikanów. Po odbudowie zyskał on m.in. stylizowaną kruchtę, która skrywa zdobiony roślinną ornamentyką, oryginalny gotycki portal wejściowy. We wnętrzu zachowała się m.in. odlana w brązie późnogotycka płyta nagrobna humanisty Filipa Kallimacha (nauczyciela synów króla Kazimierza Jagiellończyka) zaprojektowana przez twórcę ołtarza mariackiego Wita Stwosza.

Do kościoła przylegają XIV-wieczne gotyckie krużganki, w których umieszczono portrety biskupów wywodzących się z zakonu dominikanów oraz tablice epitafijne pochodzące z cmentarza mieszczącego się niegdyś przy kościele. Podobno w klasztorze znajduje się studnia, w której pojawiają się proszące o modlitwę dusze cierpiące w czyśćcu.

Zobacz także:

  • krużganki z fragmentami XIII-wiecznej architektury, refektarz z późnoromańską kryptą
  • gotyckie, renesansowe i barokowe kaplice, szczególnie warto obejrzeć późnorenesansowe kaplice św. Jacka i rodziny Myszkowskich

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<