Cheder Cafe

Kawiarnie

Kawiarnia prowadzona przez Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Miejsce, w którym napijesz się dobrej kawy, w tym parzonej w findżanie – oryginalnym izraelskim tyglu, herbaty z miętą, zjesz najlepszy humus w mieście i przekąski inspirowane bliskowschodnią kuchnią. Serwuje również izraelskie wina i domowe nalewki.

Raz w roku w Krakowie odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej, dzięki któremu choć na moment możemy doświadczyć, jak barwną i interesującą dzielnicą był Kazimierz przed II wojną światową. Co jednak, jeśli jesteśmy tutaj poza festiwalową porą? Nic straconego, wystarczy odwiedzić Cheder, czyli festiwalowy dom kultury, który przez cały rok organizuje wydarzenia związane ze współczesną kulturą żydowską – zarówno z Izraela, jak i diaspory. Pochodząca z języka jidysz nazwa Cheder (żydowska szkoła podstawowa) celnie wskazuje na edukacyjną misję tego miejsca.

Przed rokiem 1939 mieścił się tu żydowski dom modlitwy Chewra Ner Tamid (Bractwa Wiecznego Światła); przestrzeń została odrestaurowana przez Festiwal Kultury Żydowskiej i otwarta w 2008 roku. Warto zajrzeć tutaj o każdej porze dnia. Rano: na śniadanie w postaci shakshuki lub pity z humusem, po południu na baklawę i kawę parzoną w tradycyjnym mosiężnym findżanie, zaś wieczorem na lampkę wina i zestaw bliskowschodnich przekąsek (mezze). Można posiedzieć w spokoju i popracować, spotkać się ze znajomymi lub wziąć udział w licznych wydarzeniach: warsztatach kulinarnych i tanecznych, dyskusjach o literaturze czy spotkaniach z rabinem. Na miejscu można też skorzystać z zasobów biblioteki, w której zgromadzono kilkaset pozycji w różnych językach dotyczących tematyki żydowskiej. To nie jedyne działanie związane z literaturą, które na czas pozafestiwalowy proponuje Festiwal Kultury Żydowskiej. W latach 2016-2018 powstał cykl opowiadań o Kazimierzu prezentujący wizerunek dzielnicy w oczach współczesnych pisarzy. Do udziału w nim zaproszono cenionych twórców, m.in.: Weronikę Murek, Łukasza Orbitowskiego, Dominikę Słowik, Wita Szostaka, Jacka Dehnela czy Zośkę Papużankę. Wszystkie opowiadania można pobrać ze strony www.jewishfestival.pl/pl/projekt-literacki-o_kaz.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<