Laboratorium Słowa Istotnego

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 17 kwietnia 2024, 18:00

Na najbliższym, wiosennym spotkaniu z cyklu Laboratorium słowa istotnego będziemy rozmawiać o wierszu Omyłka C. K. Norwida. Przyjdzie nam przedyskutować znaczenia takich pojęć jak: sukces i zwycięstwo. Wspólnie pochylimy się nad koncepcją norwidowskich „skarbów wiecznie wartościowych”. Zastanowimy się przy tym, co oznaczają one dla dziewiętnastowiecznego poety, a co mogą oznaczać dla nas współcześnie. Poeta bywał bardzo krytyczny w ocenie tempa i kierunku rozwijających się europejskich cywilizacji. Przeczytamy u niego: „O sukcesie, mądrości, wolności mówią, mówią dziś wciąż rzeczy nieprawdziwe” lub „I nie myśl — jak Cię nauczyli w świecie [...]”. Norwid zdaje się nawoływać: nie ufaj myślowym modom – temu, co mówią dziś, i w ogóle temu, co się mówi. Jest w tym nieustanna zachęta to intelektualnej czujności i ostrożności w formułowaniu opinii na cudzy temat. Czy w tych poetyckich frazach autora Vade-mecum uda się odnaleźć bliską nam myśl, wskazanie i jednocześnie odpowiedź: za czym podążamy i czego pragniemy? Czym dla nas jest sukces i co poświęcimy, aby go osiągnąć?

Spotkania w ramach cyklu są również spotkaniem z własną wrażliwością, emocjami oraz praktyką swobodnego myślenia, która nam się coraz rzadziej przytrafia w tej nieuporządkowanej codzienności.

Laboratorium słowa istotnego – cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań organizatorzy pokazują uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor Promethidiona pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja.

Urszula Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich Spotkań przy książce, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida i Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

Spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<