Spotkanie wokół książki To nie ja Carmele Jaio

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 30 maja 2023, 18:00

Bohaterki czternastu opowiadań Karmele Jaio to kobiety po czterdziestce. Łączy je wiek, bagaż doświadczeń oraz życie w cieniu decyzji, które niegdyś podjęły.

Różni je status ekonomiczny, pochodzenie i temperamenty. Ze zdziwieniem obserwują swoje zmieniające się ciała, niepokoją oznakami starzenia, tęsknią za wyidealizowaną przeszłością i młodością, mierzą z rutyną małżeńskich relacji. Czują, że nie odnalazły własnego miejsca, i chcą wykorzystać czas, jaki im pozostał. Opowieści tych kobiet to historie ze zwyczajnego życia. Ona spotyka na ulicy dawną miłość. Dwie przyjaciółki spędzają wieczór w barze. Matka przygotowuje urodzinowe przyjęcie dla swojego synka. Te odpryski codzienności doskonale oddają złożony charakter kobiecego świata. Autorefleksyjność i ironiczny humor bohaterek tworzą z tego wielogłosu słodko-gorzką mozaikę.
Karmele Jaio, jedna z najlepszych współczesnych baskijskich powieściopisarek, w mistrzowski sposób prowadzi narrację, każdą z historii kończąc błyskotliwą puentą. W związanych z przemijaniem i niespełnieniem lękach bohaterek odnajdujemy własne niepokoje i smutki.

Gościnią Aleksandry Lipczak będzie tłumaczka książki, Maja Gańczarczyk.
 
Karmele Jaio to baskijska pisarka urodzona w Vitorii, stolicy Kraju Basków. Pisze po baskijsku i kastylijsku. Jest autorką trzech zbiorów opowiadań, trzech powieści oraz jednego tomu poetyckiego. Jej twórczość została wielokrotnie doceniona, doczekała się też adaptacji filmowych i teatralnych. Książki Jaio z sukcesem tłumaczone są na inne języki: angielski przekład powieści Amaren Eskuak (Her Mother’s Hands) został wyróżniony English PEN Translation Award.
 
Aleksandra Lipczak – dziennikarka, reporterka, autorka książek Ludzie z Placu Słońca i Lajla znaczy noc. Nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Odkryć Empiku, laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Maja Gańczarczyk – absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowych gender studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki IBL PAN w Warszawie. Od ponad dekady jest związana z przemysłem książki; na co dzień pracuje jako promotorka książek i redaktorka w krakowskim wydawnictwie Karakter. W październiku 2021 roku ukazał się w jej tłumaczeniu reportaż Wszystkie jesteśmy Belén Any Eleny Correi, argentyńskiej prawniczki i aktywistki (Karakter). W 2021 roku została też wyróżniona za swoje umiejętności podczas naboru do programu mentoringowego dla początkujących tłumaczy literackich „Translatorium” organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – KMLU. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022. W maju 2023 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazał się w jej przekładzie zbiór opowiadań Karmele Jaio - To nie ja. Obecnie pracuje nad prozą Ricarda Menéndeza Salmóna i Layli Martínez.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<