Przy muzyce o nauce i sztuce: 100 lat jazzu w Krakowie

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 28 lutego 2023, 18:30

Gościem kolejnego spotkania z cyklu Przy muzyce o sztuce będzie Krzysztof Jakubowski – publicysta i prawdziwy miłośnik Krakowa, który opowie o stuletniej historii jazzu w Grodzie Kraka! Kwartet NitelineJazz przeniesie nas w świat jazzu lat 50. W programie: Coltrane/Komeda, usłyszymy m.in. utwory z filmów „Nóż w wodzie” i „Dziecko Rosemary”.

Krzysztof Jakubowski
Urodzony w 1957 roku w Krakowie, publicysta, działacz samorządowy, miłośnik i popularyzator historii miasta. Od lat działa w Obywatelskim Komitecie Ratowania Krakowa, jest też członkiem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Autor między innymi opracowania „Przy stoliku - czyli o najstarszych krakowskich kawiarniach” i ponad 100 opisów zabytków w przewodniku „Kraków Travel”, współautor „Encyklopedii Krakowa” (około 40 haseł) oraz „Spacerownika krakowskiego”, przygotowanego w 2010 r. dla „Gazety Wyborczej”.

NitelineJazz
Kwartet NitelineJazz wystąpi w programie: Coltrane/Komeda. Amerykański oraz polski jazz z lat 50 w jednej odsłonie, w doborowym składzie. W programie m.in. utwory z filmów „Nóż w wodzie” oraz „Dziecko Rosemary”.

*Waldemar Gołębski – EWI*
(Krzysztof Ścierański, Ryszard Styła, Włodzimierz Kiniorski, NitelineJazz)
*Wojciech Groborz - piano*
(Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Elżbieta Adamiak, Jazz Band Ball, Akademia Muzyczna w Krakowie)
*Adam Kowalewski - kontrabas*
(Tomasz Stańko, Jeff Beck, Leszek Możdżer, John Abercrombie, Mieczysław Szcześniak, Akademia Muzyczna w Katowicach)
*Wiesław Jamioł - perkusja*
(Janusz Muniak, Leszek Żądło, Stanley Breckenridge, Ryszard Styła, Jazz Band Ball)

„Lata 50. były szczególnym okresem dla polskiego jazzu. To właśnie wtedy “ujawnili się” najważniejsi dla tej muzyki polscy jazzmani – liderzy i kompozytorzy. Krzysztof Komeda z pewnością do nich należy i zasługuje na szczególną uwagę. Jest autorem muzyki do wielu filmów ale także kompozytorem, który stworzył niezapomniane tematy zasługujące na miano standardów jazzowych.

Chcąc pokazać szczególną emocję tej muzyki postanowiłem zestawić oryginalne kompozycje Komedy z jazzem amerykańskim z tamtego okresu, skupiając się na twórczości Johna Coltrane’a. Nie tyle jego kompozycji co właśnie charakterystycznej ekspresji, która towarzyszyła jego muzyce. Polski jazz, choć stawiał dopiero pierwsze niepewne kroki i bywał czasem siermiężny nie ustępował w napięciu i szczerości przekazu muzykom z USA.

Do projektu zaprosiłem najlepszych fachowców od bebopowej technologii.Wykładowców, a zarazem praktyków jazzowych scen na całym świecie”.
Waldemar Gołębski

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<