Hiacynt. Remigiusz Ryziński w #opartenafaktach

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 24 stycznia 2022, 18:00
PRL w latach osiemdziesiątych chwieje się w posadach. Najlepszym narzędziem do utrzymania kontroli jest zburzenie poczucia bezpieczeństwa i znalezienie wspólnego wroga, przeciwko któremu zwróci się społeczeństwo. Tak narodziła się akcja „Hiacynt” – trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985–1987. Masowe zatrzymania, przesłuchania, zbieranie haków, nakłanianie do współpracy, przemoc. Złamane życia nie mają znaczenia.
Jaki był faktyczny cel akcji „Hiacynt”? Ile osób przesłuchano i ile teczek powstało? Czy nadal istnieją i gdzie zostały złożone? Czy akcja naprawdę objęła wszystkich homoseksualistów, a może ktoś w tej grupie był chroniony? Remigiusz Ryziński szuka odpowiedzi na te pytania i zastanawia się, czy wraz ze schyłkiem lat osiemdziesiątych machina pogardy i nienawiści na pewno się zatrzymała.
Razem z KBF zapraszamy do Pałacu Potockich na spotkanie z cyklu #opartenafaktach w Pałacu. Widzimy się 24 stycznia o godzinie 18.00. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kubisiowska.
 
Remigiusz Ryziński – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. rządu francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się feminizmem oraz teoriami gender i queer, tłumaczył Sartre’a, Eco i Kristevę. Autor książek reporterskich „Foucault w Warszawie” (nominacja do Nagrody Literackiej Nike), „Dziwniejsza historia, Moje życie jest moje” (przeniesiona na deski Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu) oraz „Hiacynt”. Laureat nagrody Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii „Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym”.
Katarzyna Kubisiowska – absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zawodowo związana z „Tygodnikiem powszechnym”. Autorka książek „Rak po polsku” i biografii Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym”, "Szaflarska. Grać aby żyć.", "Głos. Wywiad rzeka z Wojciechem Mannem", "Blisko, bliżej" oraz w kwietniu bieżącego roku ukaże w wydawnictwie Znak biografia Jerzego Vetulaniego- "Piękny umysł, dzikie serce".
 
Spotykamy się stacjonarnie w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 i równolegle w sieci! Wejście przez księgarnię MOCAK Bookstore BUNKIER, w której będziecie mogli zakupić książki autora. Jeśli chcecie mieć książkę wcześniej, to możecie kupić ją tutaj:
Jeśli chcecie uczestniczyć w spotkaniu na miejscu, pobierzcie bezpłatne wejściówki (tylko 35 miejsc):
Zaplanowana jest także transmisja na profilach Non-Fiction. Festiwal reportażu i Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz na platformie PLAY KRAKÓW www.playkrakow.com
Dodatkowe informacje:
- prosimy o rozważne zapisy, mamy tylko 35 miejsc: jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki.
- jeśli masz jakiekolwiek objawy infekcji (np. gorączka, kaszel, osłabienie) – zwolnij miejsce i zostań w domu,
- myj lub dezynfekuj dłonie przed wejściem na wydarzenie,
- pamiętaj o zakrywaniu ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych,
- zachowuj dystans społeczny (min. 1,5 m).
UWAGA! Bardzo Was prosimy – jeśli pobraliście wejściówkę, a wiecie, że nie dacie rady przybyć – napiszcie do nas na facebooku lub na adres kontakt@re-prezentacje.pl

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow