Uczta na Wawelu

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 16 lipca 2021, 19:00-22:00

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na ucztę – i to dosłownie! Wydarzenie „Uczta” jest działaniem o charakterze interpretacyjnym, kulinarną reinterpretacją wesela Zygmunta Augusta i Katarzyny Habsburżanki, które przeniesie odbiorców w przeszłość.

Przypomnijmy, że zaślubiny Zygmunta Augusta i Katarzyny Habsburżanki odbyły się w 1553 roku. Uroczystości miała miejsce w katedrze krakowskiej, a przyjęcie weselne zorganizowano w zamku wawelskim. Oprócz wystawnej uczty goście wzięli udział w pokazach, turnieju i tańcach. Wydarzenie zostało szczegółowo opisane przez Łukasza Górnickiego, renesansowego humanistę i sekretarza królewskiego, a także przez Stanisława Orzechowskiego, w którego pismach znajdziemy opis dekoracji sal arrasami, które zamówiono i sprowadzono specjalnie na tę okazję.

Wiemy, co i jak jadano na wawelskim dworze, znamy organizację dworu królewskiego, zachowały się zapiski potwierdzające zdobienie stołów, a rachunki dworskie szczegółowo i precyzyjnie dokumentują kulinaria Jagiellonów. Na tej podstawie zostanie odtworzona atmosfera tamtego czasu: uczestnicy wawelskiej uczty udadzą się na spacer przy zachodzącym słońcu w Ogrodach Królewskich z towarzyszeniem zapachu ziół i kwitnących kwiatów, a także śpiewających ptaków, spojrzą na miasto z niemal niedostępnych na co dzień miejsc, a podczas niezapomnianej kolacji doświadczą nie tylko niezapomnianych bukietów smaków (na stole pojawi się m.in.: cielęcina konfitowana w cytrusach z chrupiącą perliczką, gotowanym słonecznikiem i młodą marchewką marynowaną w miodzie gryczanym z imbirem), ale również, dzięki zaangażowaniu znanego autora książek kulinarnych Bartka Kieżuna, zostaną uraczeni fascynującymi opowieściami o zwyczajach i tradycjach dworu królewskiego. Dzięki królewskiemu przyjęciu uczestnicy wydarzenia poczują się jak goście króla Zygmunta Augusta!

Gotować będą:
Marcin Sołtys (restauracja Filipa 18, Kraków) – kucharz, który miał być cukiernikiem. Gotuje z regionalnych produktów, kupowanych na Kleparzu. Laureat Złotego Ślimaka Slow Food Polska. Nominowany do tytułu Szef Kuchni Tradycyjnej Gault&Millau 2019 Polska.
Łukasz Cichy (restauracja Biała Róża, Kraków) – poszukiwacz smaków, łowca aromatów, odkrywca dawnych receptur. Jego kuchnia to kompilacja tradycji z nowoczesnością. Kiedy gotuje zawsze na pierwszym miejscu stawia produkt. Zdobywca tytułu Szef Jutra 2016 Gault&Millau Polska.
Janusz Myjak (restauracja Szósty Zmysł, Krynica) – uważa, że istotą gotowania jest poszukiwanie. Nie stroni od nieoczywistych połączeń, wzbogaca polskie przepisy produktami z różnych zakątków świata. Uznany za Szefa Kuchni Regionu Południowego w konkursie Poland 100 Best Restaurants.

Wina dobierze Anna Bocheńska, sommelierka z certyfikatem londyńskiej szkoły Wine and Spirit Education Trust. Pracuje jako head-sommelier w wine-barze Dzikie Wino. Mówi, że wino ma sprawiać przyjemność, nie musi podążać za trendami i modą. Pijmy to, co nam smakuje bez względu na okoliczności, bo wino nie potrzebuje pompy.

Prowadzenie: Bartek Kieżun – autor i dziennikarz kulinarny, gotujący antropolog kultury. Absolwent Krakowskiej Szkoły Sommelierów i Academia Barilla w Parmie. Dwukrotny zdobywca Nagrody Magellana, którą nagrodzono Italię do zjedzenia i Portugalię do zjedzenia. Laureat World Gourmand Cookbook Awards. Wykłada w Centrum Interpretacji Zabytku.

Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie Wszystkie arrasy króla. Powroty. 2021–1961–1921.

Patronem medialnym wydarzenia jest Kukbuk.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<