12. Noc Poezji

Festiwale literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 7 października 2022 - niedziela, 9 października 2022

Jak rozumiemy wolność? Jak rozumieli ją poeci minionych epok – Cyprian Kamil Norwid, Adam Mickiewicz, Józef Wybicki? Jak pojmowała ją Maria Konopnicka? Jak komentowali i komentują wolność współcześni poeci? Na te pytania poszukamy odpowiedzi podczas 12. Nocy Poezji, która odbędzie się w Krakowie w dniach 7-9 października.

Wolność. Ograniczana najpierw przez cenzurę, nietolerancję społeczną, prawo, politykę, potem pandemię, wreszcie – wojnę. Staje się marzeniem? Czemu ta wolność taka trudna? Dlaczego wciąż trzeba o nią zabiegać, walczyć? O wolność pojmowaną w różnych wymiarach – wolność słowa, wolność tworzenia, wolność wyboru, wolność od strachu i przemocy.

Nagle odkrywamy, że nie ma doskonałej wolności, że „Wolność nie jest darem. Ma krople potu na czole”, że „zdobywa się ją – jak każdą wartość – złotem lub krwią”. Czy „Wolność to życie pozbawione lęku”? Jak rozumiemy wolność? Jak rozumieli ją poeci minionych epok – Cyprian Kamil Norwid, Adam Mickiewicz, Józef Wybicki? Jak pojmowała ją Maria Konopnicka? Jak komentowali/komentują wolność współcześni poeci?

"Szeroko, wieloaspektowo rozumiana wolność to motyw przewodni tegorocznej 12. edycji Nocy Poezji. (...) Dzielmy się słowami poetek i poetów. Rozmawiajmy. (...)W poezji jest siła, czerpmy z niej" – do współtworzenia programu 12. Nocy Poezji zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

"Wolnościowy" program poetycki obejmie tematyczne spotkania i biesiady poetyckie, warsztaty literackie, gry miejskie, poezję w przestrzeni miejskiej, eksperymenty literackie z wykorzystaniem nowych mediów, poetycki slam oraz spacery literackie... Szczegóły programu niedługo na naszej stronie oraz na stronie krakowskienoce.pl.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<