Wakacyjny Bulwar[t] Sztuki

5 sierpnia 2022

Rozmawiamy z dyrektorką ds. Domu Utopii i ds. produkcji w Teatrze Łaźnia Nowa Małgorzatą Szydłowską, która opowiada nam, co słychać na Bulwarcie Szutki – jednym z największych wakacyjnych wydarzeń kulturanych w Krakowie.

Justyna Skalska: Bulwar[t] Sztuki na trwale wpisał się w nowohucki pejzaż kulturalny. Po krótkiej przerwie powrócił do nas w te wakacje z bogatą ofertą skierowaną nie tylko do mieszkańców dzielnicy, ale po prostu – krakowian i krakowianek. Jednak wydarzenia organizowane są już nie nad Zalewem Nowohuckim, jak to było w ubiegłych latach, a w gościnnych przestrzeniach i ogrodzie Łaźni Nowej oraz Domu Utopii. Dlaczego?

Małgorzata Szydłowska: Kiedy tworzyliśmy Bulwar(t) Sztuki, naturalną scenerią wszystkich wydarzeń był dla nas Zalew Nowohucki. Przez lata nie wyobrażaliśmy sobie innego miejsca, ale z roku na rok stawało się tam coraz głośniej. W końcu, poziom hałasu i towarzyszących mu wydarzeń, był już tak duży, że postanowiliśmy zmienić adres. Od początku zakładaliśmy, że Bulwar(t)owy program będzie służył pewnego rodzaju skupieniu i wyciszeniu, dlatego w 2020 r. przenieśliśmy się do ogrodu Teatru Łaźnia Nowa i w przestrzeń jego sceny. W tym roku do bulwar(t)owej sceny dołączył Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii.      

Jakie atrakcje czekają nas w ramach Bulwar[t]u w sierpniu?

Łącznie w ramach Bulwar(t)u przygotowaliśmy ponad 90 wydarzeń kulturalnych. Wśród nich są spektakle, warsztaty, koncerty, spotkania literackie, kino w plenerze, joga, potańcówki, sąsiedzkie śpiewanie i zajęcia dla dzieci. Część z tych wydarzeń odbywa się cyklicznie. Na sierpień przypadnie więc połowa z nich.

Co szczególnie lubi i poleca z tegorocznego programu kuratorka Małgorzata Szydłowska? Poprosimy o garść rekomendacji, po jednej z każdej sekcji Bulwar[t]u?

Polecam oczywiście wszystkie wydarzenia! Myślę, że każdy znajdzie w tym programie coś dla siebie. W równym stopniu dotyczy to miłośników teatru, kina, muzyki czy literatury. Ale gdybym musiała – spośród tak wielu propozycji - wybrać kilka, to z pewnością jedną z nich stanowiłyby Koncerty Głębokiego Słuchania, realizowane przez Rafała Mazura, muzyka i filozofa. Nie są to zwykłe koncerty muzyczne – podczas każdego z nich, za pomocą specjalnych słuchawek i mikrofonów wsłuchujemy się w dźwięki… miasta. W lipcu sprawdziliśmy co słychać na dachu Domu Utopii, Placu Centralnym, kopcu Wandy, a także nad zalewem i w Zalewie Nowohuckim.

W Zalewie Nowohuckim?

Tak. Dzięki hydrofonowi mogliśmy posłuchać również dźwięków które słychać pod wodą.

I jak wygląda ten „dźwiękowy krajobraz”?

To co usłyszeliśmy pod wodą, w jakiś sposób „obrazuje” to, co się dzieje również nad wodą. W jednym i w drugim miejscu słychać ingerencję człowieka, ale również o wiele więcej… Dźwięku nie można opowiedzieć. Trzeba go po prostu posłuchać. Każdy z tych „koncertów” jest niezwykłym doświadczeniem.

Jakich części Nowej Huty będziemy mogli posłuchać w sierpniu?

6 sierpnia spotkamy się na Skwerze Budowniczych Nowej Huty – w miejscu gdzie antroposfera łączy się z biosferą, aby posłuchać dźwięków, które wysyłają do nas oba te światy. 13 sierpnia posłuchamy „trzepotu skrzydeł nad Dłubnią” o godzinie piątej nad ranem, czyli w momencie kiedy natura budzi się do życia. Wsłuchamy się też w szum łąk nowohuckich, a na koniec spotkamy się na debacie „Archipelag audiosfery Nowej Huty” podczas której będziemy rozmawiać o ekologii akustycznej i idei stworzenia quiet urban parku. Chciałabym, aby pierwszy, krakowski ogród ciszy powstał w przestrzeni ogrodu Łaźni Nowej i na dachu Domu Utopii. Zrobiliśmy już pierwszy krok w tym kierunku.  

Jest jeszcze coś w bulwar(t)owym programie, co chciałaby Pani polecić?

Osoby, które interesują się literaturą zapraszam na spotkania pt. „Widok z dachu świata”, które odbywają się na dachu Domu Utopii. Kuratorką cyklu jest Olga Brzezińska. Na naszym utopijnym dachu będziemy gościć Agnieszkę Taborską, autorkę książki „Świat zwariował. Poradnik Surrealistyczny jak przeżyć”. Rozmowy odbywają się wieczorem, więc każda z nich ma swój niepowtarzalny klimat.

Niezmiennie polecam również Akademię Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego, podczas której można zobaczyć nie tyko ciekawe filmy, ale również spotkać się z ich twórcami. Na sierpniowym ekranie zobaczymy m.in. film „Bliscy”, „Pan T.” i „Mistrza”. Jak co roku, nie zabraknie również muzyki. W sierpniu zapraszamy na „Światłoczułe brzmienia”, podczas których usłyszymy m.in. Kornelię Binicewicz, zespół Chvost  i Misię Furtak.  

Podobnie jak w poprzednich latach, serce Bulwar(t)u Sztuki stanowi Scena Nocy Letniej, czyli cykl wakacyjnych pokazów teatralnych na który również serdecznie zapraszam!

Jakie spektakle będzie można zobaczyć w sierpniu?

W tym roku w ramach bulwar(t)u prezentujemy przedstawienia Łaźni Nowej. W sierpniu zobaczymy „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, „Własny pokój” Zofii Gustowskiej, „Tajemniczy ogród” Tomasza Fryzła i „Kreszany” Oleny Apczel.

W programie znalazł się też cykl polsko-ukraińskich spotkań „Ziarna wspólnej przyszłości”. Do kogo go adresujecie?

Przede wszystkim do osób, które musiały wyjechać z Ukrainy z powodu wojny i zatrzymały się w Krakowie. Dzięki tym spotkaniom mogą się nie tylko nawzajem poznać, ale również porozmawiać o kulturze w swoim ojczystym języku. Wszystkie spotkania odbywają się w jęz. ukraińskim ale są też tłumaczone na język polski, więc mogą wziąć w nich udział, również inni mieszkańcy Krakowa. W sierpniu spotkamy się z poetką Yuliią Berezhko-Kaminską, która opuściła korytarzem humanitarnym ostrzeliwaną przez Rosjan Buczę, a dzięki Inesie Dolenyk, autorce książek dla dzieci, przeniesiemy się w świat ukraińskiej mitologii i bajek. Z myślą o najmłodszych uczestnikach bulwar(t)u przygotowaliśmy również cykl spotkań pt. „Baśnie świata”.   

Temat dzieciństwa jest obecny w przestrzeni ogrodu Łaźni Nowej, także za sprawą wystawy „Lekcje niewinności”. Proszę o niej opowiedzieć.

Na wystawie znajdują się fotografie dzieci autorstwa Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza,  którzy dokumentowali początki Nowej Huty. Obok zdjęć umieściliśmy tablice z takimi tematami jak: „Jutro…” „Razem…”, „Chcę…”, „Potrzebuję…”, „Marzę…”, do których każdy z uczestników Bulwar(t)u może dopisać swoją własną historię. To opowieść o dziecięcym świecie, w którym lekcje nieustannie dyktują dorośli. A przecież każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Jaką drogę od tamtej pory przeszliśmy? Kim dzisiaj jesteśmy? Chciałabym, żeby osoby odwiedzające Bulwar(t) się zatrzymały i chwilę nad tym zastanowiły.   

Pytania stawiane dzieciom pojawią się również na zakończenie Bulwar(t)u Sztuki.  

To prawda. Ostatnim punktem tegorocznego Bulwar(t)u będzie film „C’mon C’mon” Mike’a Millsa. Jego bohaterem jest dziennikarz radiowy, który przemierza Stany Zjednoczone, rozmawiając z dziećmi o przyszłości. O wiele więcej pytań ma do niego 9-letni siostrzeniec Jesse z którym wyrusza w tą niezwykłą podróż. Ten film, to doskonała okazja, aby się zatrzymać. Zapraszam do naszego plenerowego kina 4 września na godz. 21.00. Zarówno osoby, które tego filmu nie widziały, jak i te, które chciałyby zobaczyć go raz jeszcze! 

Małgorzata Szydłowskagłówna kuratorka tegorocznego Bulwar(t)u Sztuki, dyrektor ds. Domu Utopii, wicedyrektor ds. produkcji w Teatrze Łaźnia Nowa. Absolwentka scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zaprojektowała scenografię i kostiumy do kilkudziesięciu spektakli wystawianych w teatrach dramatycznych, operowych i muzycznych. Jest autorką nowatorskiej koncepcji przebudowy i adaptacji postindustrialnej przestrzeni hal warsztatów szkolnych na potrzeby Teatru Łaźnia Nowa oraz aranżacji jego wnętrz i scen, a także współtwórczynią Domu Utopii.

---

Szczegółowy program Bulwar(t)u Sztuki i wejściówki na poszczególne spotkania: laznianowa.pl.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<