Drugi dom

30 czerwca 2022

Uchodźcy z napadniętej przez Rosję Ukrainy szybko włączyli się w życie Krakowa, nie tylko chętnie korzystając z przygotowanej dla nich oferty kulturalnej, ale też aktywnie ją współtworząc.

Marek Mikos
Kraków Culture Karnet

Gdy w końcu lutego do Krakowa ruszyła fala uciekinierów, nikt nie potrafił powiedzieć, ile potrwa ta wojna. Teraz, po miesiącach, zdajemy sobie sprawę, że jeszcze długo nasze miasto będzie przystanią dla tych, których reżim Putina postanowił wyzuć z wszystkiego, co najdroższe. W Krakowie znaleźli drugi, gościnny dom.

Solidarnie

Reakcja mieszkańców Krakowa i instytucji miejskich była spontaniczna i natychmiastowa. Na początku przede wszystkim trzeba było udzielić schronienia i dachu nad głową ponad stu tysiącom osób (w pewnym momencie mówiono nawet o dwustu tysiącach). I tak się stało. Znam ludzi z najbliższego otoczenia, którzy do swoich niewielkich mieszkań potrafili przyjąć na kilka miesięcy czteroosobowe rodziny, niczego w zamian nie oczekując. Ta pomoc zorganizowana została również instytucjonalnie.

Natychmiast i równie spontanicznie zaczęto organizować koncerty solidarnościowe i inne wydarzenia, którym towarzyszyły zbiórki na rzecz walczącej o wolność Ukrainy. Te działania trwają nieustannie do dziś. Szczególnie mocnym wyrazem solidarności był wielki koncert podczas Festiwalu Muzyki Filmowej zatytułowany Composers4Ukraine, na którego program złożyły się dzieła najwybitniejszych twórców muzyki filmowej, w dużej części specjalnie skomponowane na to wydarzenie. Największy w Ukrainie festiwal dokumentu Docudays UA nie mógł się odbyć w Kijowie. Z przyjacielską pomocą przyszli mu organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego, dzięki czemu pokazy konkursowe można było zorganizować na przełomie maja i czerwca w Kinie Kijów w Krakowie.

Systematycznie i szybko zaczęła też rosnąć oferta kulturalna skierowana do naszych ukraińskich przyjaciół. Muzea, galerie, teatry, instytucje muzyczne i domy kultury zaproponowały wydarzenia poświęcone Ukrainie lub prezentujące ukraińską kulturę. Coraz częściej uczestniczą w nich twórcy i animatorzy kultury przybyli wcześniej lub z najnowszą falą uchodźców z Ukrainy. Kraków otworzył się też na Ukrainę, proponując coraz bardziej powszechnie oprowadzanie po wystawach i spacery po mieście w języku ukraińskim czy wydarzenia z równoległym tłumaczeniem. Tłumaczone lub prowadzone w języku ukraińskim są też liczne warsztaty dla rodzin, dzieci i dorosłych. W spontanicznie tworzonych przyjaznych miejscach spotkań prowadzone są rozmaite zajęcia dla przybyszów z Ukrainy, którzy mogą też po prostu tu przyjść i porozmawiać przy herbacie lub kawie. Bardzo wiele instytucji zaproponowało bezpłatne kursy języka polskiego – jego poznanie ułatwi znalezienie pracy, naukę w szkole i nawiązanie dalszych kontaktów.

Bank informacji

Dzięki podjętej na przełomie lutego i marca współpracy między KBF a Fundacją Instytut Polska – Ukraina o wszystkich tych wydarzeniach i inicjatywach można przeczytać na stronie UAinKrakow.pl. Informacje przygotowuje po polsku portal Kraków Culture – Karnet, a następnie redaktorzy najpopularniejszej strony skierowanej do ukraińskiej społeczności zamieszkałej w Krakowie tłumaczą je na język ukraiński. Liczba przekazanych w ten sposób informacji jest – po kilkumiesięcznej współpracy – trzycyfrowa.

Wierzymy, że wojna w Ukrainie niedługo się skończy i że agresorzy będą musieli opuścić napadnięty kraj. Wielu uchodźców, którzy w Krakowie znaleźli drugi dom, będzie mogło wrócić do tego pierwszego. Jednak to, co w obliczu nieszczęścia się objawiło: solidarność, wzajemne zrozumienie, poznanie i poczucie bliskości, pozostanie. Oby szybko nadszedł czas, w którym Kijów w Krakowie i Kraków w Kijowie będą gościły tak po prostu – za sprawą trwałej i wzmocnionej w trudnych dniach przyjaźni.

***

Bieżące informacje dostępne są w Play Kraków News – uruchomionym przez Miasto Kraków, miejską spółkę Kraków 5020 i KBF serwisie dla krakowian i uchodźców z Ukrainy. Znajdą się tam między innymi najświeższe informacje na temat zbiórek darów i pieniędzy, bazy noclegowej, ulg, działań pomocowych i bezpłatnych zajęć. Transmisje w języku ukraińskim i polskim na żywo (emisje codziennie o godz. 18) i VOD pod adresem www.playkrakow.com.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<