Styczeń w Pałacu Potockich

31 grudnia 2021

Święta, święta… i po świętach. Koniec roku to czas podsumowań. Wspominając z przyjemnością minione dwanaście miesięcy, z niecierpliwością wyglądamy nadejścia nowego 2022 roku. W styczniowym programie Pałacu Potockich szykujemy dla Was i to, co znane oraz cenione, i to, co nowe, lecz wyjątkowe. Zapraszamy do krakowskiego Pałacu kultury przy Rynku Głównym 20 na cały nowy rok atrakcji!

#pałacliteratury, #pałacspotkań, #pałacdzieci…

Miniony rok zamknęliśmy wydarzeniem podsumowującym ponad 30 spotkań warsztatowych zrealizowanych w ramach cyklu Literackie Chwile. W styczniu rozpoczynamy nową edycję tego pasma! Jak zwykle spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 11.30, by wspólnie odkrywać i tworzyć barwne historie inspirowane najciekawszymi książkami dla najmłodszych. 9 stycznia zapraszamy dzieci w wieku 6–8 lat na Literackie Chwile: Wielki drobiazg, czyli poszukiwawcza chwila w Pałacu Potockich, podczas których przekonamy się – dzięki książce Etgara Kereta Maleńkie Królestwo w tłumaczeniu Agnieszki Maciejowskiej (Wydawnictwo Widnokrąg) – czy w królestwie o rozmiarach wieloryba zmieściłby się pałac, kucyk, jedna stajenka, dwie drewniane chatki i poletko truskawek i czy oprócz wielu bardzo małych rzeczy można znaleźć tam przyjaźń. Warsztaty poprowadzi Ola Sikora. Tydzień później, 16 stycznia, zaprosimy dzieci w wieku 5–7 lat na Literackie Chwile: Gdzie jest Zbigniew? Detektywistyczna chwila w Pałacu Potockich – w czasie warsztatów poznamy książkę Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują! Justyny Bednarek z ilustracjami Daniela de Latoura (wydawnictwo Poradnia K) i wspólnie rozwiążemy zagadkę tajemniczego zniknięcia gadatliwej papugi Zbigniewa. Szykujcie notesy, lupy, lornetki, ciepłe skarpetki i kapelusz z rondem! Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski, twórcy INSPIRO. Na trzecie w tym miesiącu spotkanie, 23 stycznia, zaproszenie skierujemy do dzieci w wieku 7–12 lat. Warsztaty Literackie Chwile: Ogłoszenia poszukiwane, czyli typograficzna chwila w Pałacu Potockich – inspirowane książką Doroty Kassjanowicz Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy (Wydawnictwo Tekturka) – będą okazją do wspólnego zastanowienia się, co można ogłosić, ale też jak zrobić to efektownie i skutecznie. To spotkanie również poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski. W ostatnią niedzielę stycznia zaprosimy na Literackie Chwile wyjątkowo nieco wcześniej, bo o godz. 10.30! Warto nie zaspać, drogie dzieci w wieku 5–7 lat, bo podczas warsztatów zatytułowanych Miejsce, w którym wschodzi słońce, czyli barwna chwila w Pałacu Potockich zbadamy, gdzie podziało się słońce, kiedy zniknęło i jak udało się je odnaleźć. Odpowiedzi na te pytania poszukamy w książce Odnalezione słońce – pięknie napisanej i zilustrowanej przez czeskiego artystę Štěpána Zavřela (Wydawnictwo Tatarak, tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda), którego twórczość będzie nas inspirować do artystycznych eksperymentów i malarskich zabaw z plamą, barwą i fakturą. Warsztaty poprowadzi Anna Zajda.

Ciąg dalszy nastąpi

Po świątecznej przerwie wracamy do prezentacji wydarzeń realizowanych w znanych cyklach poświęconych zróżnicowanym tematom i aktualnym wątkom. Kolejna debata antydyskryminacyjna z serii W(y)kluczenia – w której głośne premiery książkowe są punktem wyjścia do rozmów o sytuacji mniejszości, migracjach, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach – odbędzie się w pałacu w poniedziałek 24 stycznia o godz. 18.00. Awangardowa poezja opanuje nasze przestrzenie 25 stycznia o godz. 18.00 w czasie wydarzenia Wszystkie słowa na P: PERTURBACJE. Eksperyment jako przekład. Spotkanie z Kacprem Bartczakiem, Katarzyną Bazarnik i Miłoszem Biedrzyckim, które poprowadzi Jakub Kornhauser. Natomiast premiera kolejnej książki opublikowanej pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO odbędzie się 27 stycznia o godz. 18.00 – porozmawiamy z Urszulą Honek o powieści Białe noce (Wydawnictwo Czarne). Spotkanie poprowadzi Monika Ochędowska.

Dobry czas

Pałac Potockich to miejsce otwarte na ludzi. W styczniu zaprosimy publiczność na kolejne odsłony wydarzeń rozgoszczonych już w naszych przestrzeniach. Rozpoczniemy od (po)wolnej soboty w Pałacu Potockich – cały dzień spędzimy w pięknych przestrzeniach, angażując się w bogaty program spotkań i aktywności zarówno dla ciała, jak i dla ducha (15 stycznia 2022 od godz. 9.00 do wieczora). Każde spotkanie z tego cyklu koncentruje się wokół dobrostanu, relaksu i uważności. Przedstawiamy idee „osiebiedbania” – selfcare i „siebiekochania” – selflove. Kuratorką cyklu jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, która w pięknych przestrzeniach przy Rynku Głównym 20 pokazuje ciekawe sposoby na to, jak być dla siebie dobrym, czułym i jak przyjemnie spędzać wolny czas.

Styczniową (po)wolną sobotę w Pałacu Potockich zaczniemy o godz. 9.00 (po)wolną pobudką. Poranną jogę w Pałacu poprowadzi Monika Broz (Yoga Centrum). Chcesz się leniwie przeciągnąć z dobrą intencją? To czas dla Ciebie! O godz. 11.00 czas na (po)ranną kawę: Kati Płachecka i Karolina Milczanowska (Jedling Consulting) w rozmowie z Agą Kozak o krakowskich smakach; o godz. 14.00 zaczniemy (po)wolne popołudnie, którym zarządzą PIEKARZE: Patryk ze Zmączonych, Marta z Pochlebstwa, Justyn z Miejskiej oraz Ola ze Świeżo Upieczonej; o godz. 17.00 czas na (po)wolną rozmowę – zapowiadane już w grudniu spotkanie z Michałem Niewęgłowskim, nauczycielem medytacji i oddechu z 20-letnim doświadczeniem, współtwórca pierwszej polskiej aplikacji medytacyjnej Intu, autorem książki "Polubić poniedziałki" (Wydawnictwo Zwierciadło); o godz. 19.00 (po)relaks – wieczorna sesja domykająca dzień, którą również poprowadzi Michał Niewęgłowski. Chcesz po intensywnym dniu, tygodniu, życiu uspokoić tętno i porozkoszować się byciem? To ten czas.

W niedzielę, 16 stycznia o godz. 16.00, zapraszamy na kolejną odsłonę Pałacu Potockich jako #pałacmuzyki dzięki wydarzeniu Porta w Pałacu. Spotkanie 5.: prof. Mieczysław Szlezer. Poza nawiasem – opowieść o zapomnianych artystach i artystkach. Profesor Szlezer, doświadczony skrzypek i pedagog, opowie o artystach i artystkach, o których historia muzyki mówi niewiele albo wcale, oraz o ich nieoczywistych związkach z tymi, których uznajemy za wielkie postacie kultury. Oczywiście nie zabraknie wyśmienitej muzyki!


Nauka z najlepszymi

W styczniu w Pałacu Potockich zagoszczą również kolejne spotkania z edukacyjnych serii realizowanych w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, podczas których przybliżamy radości płynące z literatury i odsłaniamy kulisy jej tworzenia – Szkoła czytania oraz Szkoła Pisania.

Szkoła czytania KMLU została zainicjowana w 2018 roku w celu promowania czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców. W ramach spotkań Szkoły czytania KMLU w Pałacu Potockich uczennice i uczniowie szkół średnich (liceów czy techników) biorą udział w zajęciach poświęconych wybranemu tekstowi literackiemu: wspólnie czytają i analizują utwór oraz omawiają jego problematykę i możliwe interpretacje. Poznanie wartościowych dawnych i współczesnych dzieł literackich staje się okazją do spotkania ze znakomitymi postaciami świata literackiego w pięknym miejscu, co bez wątpienia gwarantuje wielkie emocje!

Styczniowa odsłona Szkoły Pisania KMLU to kurs Nowy Świat – warsztaty reportażu i opowieści o mniejszościach i grupach wykluczonych prowadzone przez doświadczonych reporterów „Tygodnika Powszechnego”. Jak umiejętnie przedstawiać tematy trudne i kontrowersyjne, a jednocześnie nagląco aktualne? Jak osiągnąć językową wrażliwość – zarówno wobec wykluczonych, jak i tych, którzy się ich obawiają? Kurs stanowi okazję do poszukania odpowiedzi na te pytania, a także do zajrzenia za kulisy pracy nowoczesnej redakcji. Do 3 stycznia 2022 czekamy na zgłoszenia osób chętnych do udziału w kursie, z którymi podczas sześciu weekendowych spotkań warsztatowych reporterzy „Tygodnika Powszechnego” podzielą się wiedzą i doświadczeniem. Szkoła Pisania KMLU to niezwykła okazja do zajrzenia za kulisy pracy nowoczesnych redakcji i ludzi pióra.

***

KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, zaprasza do Pałacu Potockich m.in. na cykliczne wydarzenia literackie, warsztaty czy projekcje filmowe. Spotykamy się stacjonarnie w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 i równolegle na facebookowych profilach KMLU i Pałacu Potockich.

***

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 podczas spotkań realizowanych w Pałacu Potockich obowiązuje noszenie maseczek. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniach w Pałacu Potockich zapraszamy do pobrania bezpłatnych wejściówek na stronie kbfbilety.krakow.pl.

***

Informacje o aktualnym programie wydarzeń w Pałacu Potockich można znaleźć na stronie internetowej palacpotockich.krakow.pl oraz na facebookowym profilu Pałacu Potockich.
Zapraszamy również do śledzenia profilu Pałacu Potockich na Instagramie: @PalacPotockichKrakow
Do zobaczenia w Pałacu Potockich!

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow