Miejsca z duszą

7 grudnia 2021

W tym roku po raz piąty wybieramy najlepsze krakowskie księgarnie!

Jak kupuje się książki po krakowsku? Z namysłem i powoli lub zupełnie spontanicznie, gdy ciekawy tytuł na witrynie przykuje nasz wzrok. Po spotkaniu autorskim, godzinnej dyskusji z księgarzem lub samodzielnym przejrzeniu wszystkich półek i regałów. Koniecznie w jednej z księgarń kameralnych Starego Miasta, Kazimierza, Podgórza czy Nowej Huty! Przy tej okazji od połowy listopada do 8 grudnia krakowianie głosują na swoje ulubione miejsca na literackiej mapie miasta w ramach corocznego plebiscytu Wybieramy księgarnie roku. Głos można oddać stacjonarnie – w samych księgarniach i antykwariatach – lub przez internet. „Celem akcji jest promowanie księgarń kameralnych i antykwariatów jako miejsc pierwszego kontaktu z książką i instytucji kultury, ale też przestrzeni pogłębiania więzi społecznych i budowania wspólnoty rozumiejącej zmieniający się świat. Od pierwszej edycji wydarzenia nasza koncepcja plebiscytu zmieniała się i ewoluowała. W zeszłym roku doszliśmy do najlepszej formuły – premiujemy cztery kategorie, które są tak samo ważne, dlatego nie ma podziału na pierwsze, drugie czy trzecie miejsce. Nagradzamy księgarnie, które zdaniem odwiedzających mają najlepszą ofertę książkową, najlepszych księgarzy, najlepszy klimat i najlepszy program wydarzeń kulturalnych. Całą energię inwestujemy w to, żeby o księgarniach było głośno, żeby skorzystały na tym miejsca biorące udział w plebiscycie” – mówi Krzysztof Żwirski, koordynator akcji z ramienia Krakowa Miasta Literatury UNESCO. O to, jak zyskać opinię „księgarni z duszą”, zapytaliśmy laureatów ubiegłorocznej edycji wydarzenia.

W księgarniach kameralnych znajdziemy zupełnie inne tytuły niż w salonach dużych sieci czy supermarketach. Jest to zasługa księgarzy, którzy spośród blisko pięciu tysięcy książek pojawiających się co miesiąc na polskim rynku wybierają najciekawsze i najbardziej wartościowe pozycje. Katarzyna Klimek z księgarni Karakter, wyróżnionej w zeszłym roku w kategorii Najlepsze książki, opowiada o rozwoju księgozbioru przy ulicy Tarłowskiej: „Przede wszystkim kierujemy się naszymi literackimi pasjami i wyborami. Często też nasze gusty kształtują odwiedzający nas czytelnicy, którzy podpowiadają, jakie książki chcieliby u nas znaleźć, a my jesteśmy otwarci na te sugestie. Jesteśmy księgarnią wydawnictwa, które publikuje literaturę piękną i literaturę faktu oraz książki o dizajnie i architekturze, dlatego też w naszej ofercie nie brakuje właśnie takich pozycji Karakteru i innych wydawców. Promujemy też mniejsze wydawnictwa, które nie boją się zabrać głosu w ważnych sprawach, poruszają nieoczywiste tematy, niekoniecznie takie z pierwszych stron gazet. W każdej chwili można do nas podejść i poprosić o pomoc w wybraniu lektury, a my zaproponujemy wartościowe i dobre pozycje”.

Przyjazna atmosfera, niekiedy pyszna kawa, no i ludzie, z którymi można dyskutować na tematy nie tylko literackie – do księgarń przychodzi się też po to, by przyjemnie lub aktywnie spędzać czas. Zdaniem Natalii Bały ze Spółdzielni Ogniwo, zeszłorocznego zwycięzcy w kategorii Najlepszy klimat, do tworzenia niepowtarzalnej atmosfery potrzeba nie tylko książek. „Przede wszystkim nie jesteśmy jedynie księgarnią, ale też centrum kultury, które skupia wiele inicjatyw i projektów z różnych dziedzin. Budujemy społeczność ludzi, którzy nas wspierają, przychodzą do nas, są naszymi znajomymi. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy hermetyczni – wręcz przeciwnie – jesteśmy bardzo otwarci i zawsze chętnie witamy nowe twarze. Ogniwo jest miejscem, w którym wymieniamy wiedzę i myśli zwłaszcza na tematy zaangażowane. Staramy się w tym być przede wszystkim naturalni” – tłumaczy Bała.

Księgarnie kameralne często posiadają bogatą ofertę wydarzeń, która przyciąga czytelników, a także moderuje lokalne życie kulturalne. Nie inaczej jest w Cafe NOWA Księgarnia, ubiegłorocznym laureacie plebiscytu w kategorii Najlepsze wydarzenia. „Na unikalny charakter księgarni największy wpływ mają ludzie. Zarówno ci, którzy ją prowadzą, jak i ci, którzy ją odwiedzają. Z jednej strony trzeba słuchać swoich odbiorców, by tworzyć dla nich ciekawe miejsce, które odpowiada ich potrzebom. Do naszej księgarni przychodzi dużo rodzin z dziećmi, by wybrać książki, ale także spędzić ciekawie czas. Organizujemy zatem warsztaty dla najmłodszych i ich opiekunów inspirowane książkami i literaturą. Dorosłych zapraszamy na kluby czytelnicze, wystawy grafik czy koncerty – one też się wzięły z potrzeby ludzi, bo ktoś z odwiedzających podsunął nam taki pomysł. Z drugiej strony staramy się tworzyć w Nowej Hucie księgarnię bez kompromisów i kompleksów bycia poza centrum miasta. Zależy nam, by także tutaj docierali ciekawi ludzie wraz ze swoimi ideami i pomysłami. Punktem wyjścia czy pretekstem do dyskusji ma być literatura. Temu służą spotkania autorskie realizowane we współpracy z różnymi wydawnictwami. Taka formuła pozwala zapraszać wspaniałych autorów z całej Polski, by opowiedzieli o swoich książkach, porozmawiali z nowohucianami, a także poznali tę świetną dzielnicę Krakowa” – mówi Jacek Dargiewicz z księgarni na osiedlu Zgody 7.

Plebiscyt Wybieramy księgarnie roku został zorganizowany po raz pierwszy w 2017 roku. Od tego czasu Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO wraz z dyplomami otrzymały: De Revolutionibus Books&Cafe, Księgarnia Muzyczna Kurant, Massolit Books & Cafe, Księgarnia MUZA II, księgarnia Wydawnictwa WAM, Główna Księgarnia Naukowa, MOCAK Bookstore, Szafa Pełna Książek (która przeniosła swoją działalność do internetu), a także – już wspomniane – księgarnia Karakter, Spółdzielnia Ogniwo i Cafe NOWA Księgarnia. Tegorocznych laureatów poznamy 13 grudnia w Dniu Księgarza.

Plebiscyt to nie jedyna inicjatywa wspierająca lokalne księgarnie kameralne i antykwariaty. Miasto od lat angażuje się w działalność na rzecz księgarń, m.in. poprzez program Kraków dla księgarń, który obejmuje system ulg czynszowych oraz dofinansowanie działalności kulturalnej prowadzonej w księgarniach. Za nami krakowska edycja Nocy Księgarń organizowana przez dystrybutora OSDW Azymut, w którą czynnie włączyło się piętnaście krakowskich księgarń przy wsparciu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W krakowskich księgarniach możemy znaleźć półki z wydawnictwami objętymi patronatem KMLU oznaczone hasłem Kraków jak się pisze! Natomiast w czasie pandemii lokalne księgarnie uzyskały wsparcie w ramach programu Księgarnie odporne, prężnie rozwijała się też akcja Książka na telefon. (Anna Mazur)

Tekst został opublikowany w kwartalniku „Kraków Culture” 4/2021.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow