Cztery razy Lilka: prezent dla widzów w urodziny Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

23 listopada 2021

Kultura, tak jak Kraków, nieustannie rozkwita. Już 24 listopada do wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych oferowanych przez PLAY KRAKÓW, platformę VOD Miasta Krakowa, dołączy Lilka z Kossaków. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w czterech odsłonach.

Okazja jest wyjątkowa: tego dnia przypada 130. rocznica urodzin poetki, dramatopisarki i malarki pochodzącej ze słynnego rodu. Na cześć artystki nazwano jedną z planetoid. W domu Kossaków, wśród bliskich, była Lilką. W filmowym portrecie w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza zobaczymy Paulinę Holtz, Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką, Joannę Żółkowską. Wydarzenie dostępne bezpłatnie – tylko na www.playkrakow.com!

Historia miłości została rozpisana na cztery znakomite aktorskie głosy – tak powstała zmysłowa, pełna humoru i wzruszeń podróż przez życie tytułowej Lilki. Przez secesyjny Kraków i Wiedeń, przez Zakopane i okupowaną Warszawę. Przez namiętność i gorycz, śluby i zdrady, przez humor i tęsknotę, wróżby z kart i magię.

Paulina Holtz kreśli wyrazistą postać młodej Marii, Joanna Żółkowska to Lilka ironiczna i kokieteryjna, Magdalena Zawadzka portretuje Pawlikowską-Jasnorzewską patrzącą na własne życie z perspektywy czasu, Krystyna Tkacz wnosi w ten obraz dawkę muzyki.

Jak zauważa Waldemar Śmigasiewicz: „Ta filozofka zajmująca się magią i teorią dziejów egzystowała pomiędzy liryzmem a egocentrycznością. Okaleczona przez wojnę, chorobę i rozłąkę z bliskimi – tak autentyczne było jej życie i tak nieodmiennie wymykała się stereotypowym opiniom na swój temat. (…) Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to wiele barwnych opowieści, w których intymność i bezszelestność jej poezji splata się z brutalnością życia”.

„Lilka z Kossaków. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w czterech odsłonach” – do zobaczenia bezpłatnie od środy 24 listopada wyłącznie na platformie PLAY KRAKÓW.

Organizatorzy: STOWARZYSZENIE ANIMATORÓW KULTURY W NOWYM SĄCZU, Miasto Kraków, KBF
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<