Marcin Limanowski. Inspiracje

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 9 marca 2023, 18:00 - sobota, 8 kwietnia 2023

Okręg Krakowski Związku Polskich Artystów Fotografików zaprasza na wystawę Marcina Limanowskiego.

Fotografie Marcina Limanowskiego prezentowane na wystawie „Inspiracje” narodziły się z fotografowania materii świata, tej codziennej, małej i bliskiej, często niedostrzegalnej. Narodziły się z inspiracji jaką dostarczał rozpuszczający się lód w zagłębieniach ziemi, pełzający po ścianach grzyb, czasami roztopiony asfalt.  Precyzyjnie zakomponowane kadry fragmentów rzeczywistości stały się dla artysty nienaruszalną podstawą, natomiast duchowa potrzeba poznania i ekspresji   przywiodła go do przekroczenia granic dokumentalnego zapisu. Korzystając z komputerowych programów Limanowski wydobywa z każdej pierwotnej fotografii ukryte obrazy, jakby zaszyte w potencjale fizycznego świata.

Fotografie w procesie przetwarzania dotarły do warstw  widzialności, która wcześniej pozostawała poza bezpośrednią percepcją. To co realne i oczywiste ustąpiło miejsca przeczuwalnemu i nieoczywistemu. Nadrzędną rolę zaczął odgrywać kolor i struktura obrazu. Choć fotografie niosą w sobie pierwotny zapis materii, uzyskały własną dramaturgię. „Inspiracje” niezwykle atrakcyjne formalnie są jednocześnie zagadkowe w warstwie poznawczej, domagają się od nas uwagi i wyobraźni. Danuta Węgiel                                                                                                                                      

Marcin Limanowski
Urodził się w 1948 roku. Był pracownikiem szeregu instytucji fotograficznych. Pracował m.in. w Miejskim Biurze Projektów w Krakowie. Od 2001 roku zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych w charakterze fotografa laboranta. Prowadzi zajęcia dydaktyczno-laboratoryjne i studyjne ze studentami ASP. Od 1978 roku jest członkiem ZPAF. Do 1980 uczestniczył w ponad 43 wystawach i konkursach w kraju i zagranicą. Za swoją twórczość uzyskał szereg wyróżnień i nagród. W 1986 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Krakowa. Ostatnią indywidualną wystawę „Fotografie z lat 70. Retykulacje” zaprezentował w krakowskiej Zpafgallery, w 2016 roku.

Wystawa otwarta środa–sobota 14.00–18.00.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<