Foto Update. Spotkanie z Łukaszem Rusznicą

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 23 marca 2023, 18:00

Foto Update w MuFo Rakowicka to cykl spotkań z profesjonalistami i profesjonalistkami, w ramach których mamy szansę na „update” tego, co dzieje się współcześnie w fotografii. Specjalistki, artyści, fotografki, autorzy i kreatorki opowiadają o swoim procesie twórczym i o projektach, które ich aktualnie zajmują – wystawach, książkach fotograficznych czy cyklach zdjęć.

W trakcie spotkania Łukasz Rusznica opowie o swoim najnowszym projekcie fotograficznym, zatytułowanym „Wszystkie imperia upadną”. Sam mówi o nim tak: W tym cyklu odwołuję się do tego, jak postrzegamy swoje bycie w świecie. Do poczucia ciągłości, do przekonania, że świat jest niezmienny, że rozumiemy, czym jest historia, do wiary, że mamy przed sobą jakąś przyszłość. Moja perspektywa jest bardzo osobista – moje doświadczenia, moje ego, relacje, pamięć i to, co tworzę, budują mój horyzont zdarzeń, moje imperium. Choć jeszcze tego nie rozumiem i nie akceptuję, wiem, że kiedyś zniknie. Używam aparatu po to, by zobaczyć przyszłość i zapisać czas, w którym umarłem. Niestety, ty też już nie żyjesz. Wznosimy się poza indywidualne istnienie wprost do ogólności gatunku. Nie ma już też człowieka. Jest jeszcze życie biologiczne, które też kiedyś się skończy - spłonie wraz z wybuchem słońca. Zostaną po nas resztki, ślady myśli i potrzeb. W zdjęciach, które robię, szukam sposobu na to, jak taki stan rzeczy zaakceptować, jak się tą myślą wzmocnić, jak przepracować w sobie żałobę po sobie: skoro nas już nie ma, to nic złego nie może się wydarzyć. Jeśli wszystko zniknie, to może nie jest to wcale tak straszne? Obraz wymknie się dyscyplinie ludzkiego oka. Nie ma oka. Nie ma ludzkiego.

Łukasz Rusznica – (1980) fotograf i kurator, w praktyce artystycznej skupiony głównie na książce fotograficznej. Jest laureatem Fotograficznej Publikacji Roku 2019 – zdobywcą Nagrody im. Krzyśka Makowskiego – za książkę fotograficzną „Subterranean river”, laureatem nagrody Warto (2015) oraz the Griffin Art Space Prize – Lubicz 2017. Książka „How to Look Natural in Photos” autorstwa Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy znalazła się w finale nagrody The Rencontres d’Arles Book Awards w 2021 oraz otrzymała tytuł Fotograficznej Publikacji Roku 2022 i nagrodę im. Krzyśka Makowskiego. W 2020 został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystą prezydenta Wrocławia. W 2016 był uczestnikiem projektu European Eyes on Japan. Jego prace były pokazywane w galeriach i instytucjach jak: Miesiąc Fotografii w Krakowie, BWA Wrocław, TIFF Festival, Galeria Raster, Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Sztuki w Łodzi, Haus am Lützowplatz w Berlinie, Maison de la Photographie w Lille. Prowadzi galerie MpM14 we Wrocławiu. 

● Cena: 5 PLN.
● Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<