Alfons X i Galicja

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 9 lutego 2023, 18:00 - czwartek, 13 kwietnia 2023

Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Rada ds. Kultury Galicji zapraszają na wystawę o charakterze edukacyjnym, poświęconą królowi Alfonsowi X Mądremu, jednej z kluczowych figur kultury hiszpańskiego i europejskiego średniowiecza. 

Alfons X Mądry (Toledo, 1221 – Sewilla, 1284), był królem Kastylii i Leonu w latach 1252–1284, znany jest przede wszystkim jako mecenas nauki i sztuki. Uważa się, że był jednym z najbardziej wykształconych królów swoich czasów i wspierał rozwój nauk takich jak astronomia i prawo. Monarcha skupił wokół siebie kolegium uczonych żydowskich i arabskich, znane jako Szkoła Tłumaczy z Toledo (1135–1284), w której to szkole przekładano na jęz. łaciński i kastylijski liczne dzieła filozofów muzułmańskich i żydowskich, ale i uczonych starożytnych (m.in. wszystkie dzieła Arystotelesa) z jęz. arabskiego. Za jego panowania język hiszpański (kastylijski) zaczął wypierać dotychczas panującą łacinę. Interesował się również astronomią; w swojej stolicy – Toledo, prowadził obserwatorium astronomiczne, a także zwołał kolegium najlepszych astronomów, aby opracowali oni „Tablice Alfonsyńskie” opisujące konstelacje i ruchy gwiazd. 
Ekspozycja ma charakter wielowymiarowej pielgrzymki: podróży przez życie i twórczość monarchy oraz okres jego panowania w oparciu o dokumenty oraz świadectwa archeologiczne, literackie i muzyczne. 
Na szczególną uwagę zasługuje prezentowany na wystawie korpus maryjny (Cantigas de Santa María, pieśni religijne ku czci Matki Boskiej) Alfonsa X Mądrego: wizualna i dźwiękowa podróż po średniowiecznej Galicji i Europie będąca jednocześnie świadectwem językowego dziedzictwa tego regionu i jego znaczenia w średniowiecznym świecie romańskim. 
W przestrzeniach wystawienniczych – po wczytaniu kodów QR – dostępne są projekcje audiowizualne oraz wywiady z ekspertami, którzy przybliżą zwiedzającym rożne oblicza monarchy.

Wystawa czynna: poniedziałek–czwartek 10.00–18.00, piątek 10.00–15.00, sobota 9.00–13.00

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<